Finansal risk sigortasında ’kriz korkusu’ canlılığı başladı

Nilgün KARATAŞ
05.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Aylardır gündemden düşmeyen finansal krizin etkisini azaltmak bir yana şiddetini her gün artırması, yatırımcı da ’ya kriz bizi de etkilerse’ endişesi yarattı.

Krizin uzun süreceği yönündeki tahminler bu endişeleri körüklerden, bugün için krizden etkilenmeyen pek çok şirket kendini sağlama almak için sigortaya sarıldı. Krizin sigorta sektörüne yansımalarını değerlendiren Martin&Martin Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Can Ateş, bugünlerde şirketlerin mevcut poliçelerini ’daha donanımlı’ hale getirmek istediklerini, finansal risk sigortalarına karşı ilginin de arttığını kaydetti.

Donanımlı poliçeler

Bir broker olarak sigorta şirketleri ile müşterileri arasında aracılık yapan Can Ateş, krizle birlikte sigortacılıkta değişen bazı tavırları şöyle aktardı: "Artık pekçok kuruluş, ticari riskler, finansal riskler, kredi riskleri gibi yatırımın bir şekilde durması veya hak edişlerin tahsilatların yapılamaması gibi risklere karşı kendilerini sigortalatmak istiyor. Daha detaylı sigorta türleri gündeme geldi. Gelişmekte olan ülkelerde henüz bu krizin etkileri tam hissedilmedi. Ama bizim iş yaptığımız yabancı yatırımcı, Türkiye, Ukrayna, Kazakistan, Rusya, Bulgaristan ve Azerbaycan gibi ülkelerde yaptıkları yatırımlarla ilgili, geçmişin aksine daha detaylı sigorta türlerini devreye sokuyor. Birçok yatırımcı bize, ’mevcut poliçeleri daha donanımlı hale nasıl getirebiliriz’ diye soruyor."

Bu nedenle çok sayıda şirketin önceden ’yüksek prim maliyeti’ yüzünden sıcak bakmadığı ek teminatları, bugün poliçelerine ekletlerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Ayrıca büyük gayrimenkul geliştirme risklerinde kár kaybı ve iş durması gibi ekstra teminatlar da poliçelere dahil ediliyor. Yabancı yatırımcılar ’iş yaptığımız proje zamanında bitmez ve bunun sonucunda finansal anlamda bir zarar meydana gelirse’ diyerek, bunu temin edecek kár kaybı veya yatırım zararını içeren sigortalar talep etmeye başladı. Bu da sigorta şirketleri için yeni bir tazminat maddesi olarak ortaya çıkıyor."

Politik risk maddesi

Şirketlerin sigorta poliçelerine ekletmek istedikleri bir ek teminat da politik risklerle ilgili. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde iş yapan pek çok şirketin poliçelerine ’ya hükümetler düşerse, ya beklenmedik olaylar olursa’ gibi korkularla, politik risk maddesi eklettiğini belirten Can Ateş, Rusya’nın Gürcistan’a girmesinden sonra bu yöndeki taleplerin arttığını kaydetti. Politik risk, ticari kredi, finansal risk sigortalarının önümüzdeki günlerde çok daha önem kazanacağını vurgulayan Can Ateş, bu konuda yabancılara göre daha rahat davranan Türk firmalarını Martin&Martin olarak uyardıklarını da dile getirdi.

Mücevherine sigorta isteyen artıyor

FİNANS piyasalarındaki krizle birlikte bir yatırım aracı olarak altının popülerliği artarken, bunun sigorta sektörüne de bir yansıması olduğu ortaya çıktı. Can Ateş, son zamanlarda sigorta ettirilen en önemli kalemlerden birinin de mücevherler olduğunu belirtti. Can Ateş, bu konudaki tespitlerini şöyle aktardı: "Martin&Martin olarak daha çok kurumsal hizmet veriyoruz. Ancak çalıştığımız kurumların üst düzey yönetici ve sahiplerinin bireysel sigorta ihtiyaçlarını da bireysel departmanlarımız aracılığıyla planlıyoruz. Ekonomik krizin başladığı günden bu yana bireysel sigortalarda önemli bir artış gözlemliyoruz. Bu da insanların sahip oldukları varlıkları yerine koymanın çok zor olduğu bir dönemde sigortaya yöneldiklerini gösteriyor. Bu aralar önemli bir artış da önemli resim koleksiyonlarında görülüyor. Bunlar 3-5 milyon dolar değerinde koleksiyonlar."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı