Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Finans sektöründe işe girmek

Salih NEFTÇİ

Brezilyalı öğrenci evvelsi gün hiç beklenmedik bir anda ofisin kapısında beliriverdi. Oysa başka bir üniversitede verdiğim dersi izlemekteydi. Bizim binada görünce şaşırdım.

Sınav yok. Benimle yazdığı tez yok. Kısacası benimle alıp veremeyeceği yok. Manhattan'ın bir ucundan kalkıp diğer ucuna neden gelsin? Beni neden arayıp bulsun?

Aklıma ilk gelen tatsız bir şeydi. Acaba kendisine bir randevu vermiş, sonra da unutmuş muydum?

Sonra dikkat ettim.

Bizim öğrencilerin giydiği eski ve yırtık kıyafet gitmiş. Son derece şık bir elbise giymişti.

Sükseli kravatı da ‘‘bir Akdenizli'yi’’ andırıyordu. Ne de olsa Brezilyalı...

Ben kafamdan yapmış olabileceğim yanlışa bir ‘‘gerekçe’’ bulmaya çalışırken. Bana döndü:

‘‘İşi aldım!’’ dedi.

* * *

Bir anda hatırladım.

6 hafta önce uluslararası dinamik bir banka, New York'ta bir bono trader'i aradığını duyurmuştu. İlk elemeyi 83 kişi ile birlikte geçince daha sonraki elemeler için bana danışmaya gelmişti.

Önünde daha dört yazılı ve sözlü sınav vardı... Bunları geçerse bankadaki bölüm başkanları ile ayrı ayrı yapılacak toplantılara girecek, en sonunda da banka genel müdürü ile kısa bir görüşme yapacak, burada da başarılı olursa işi alacaktı...

Kısacası işi uzundu.

* * *

Bizim öğrencilerin uluslararası piyasalarda iş bulması kendileri kadar olmasa bile, bizleri de sevindirir. Öğrenci işi aldığı an karşınızdaki genç adamın hayatının değiştiğini hissedersiniz.

Dünyanın dört bir köşesinden gelmiş, çok iyi eğitimlerden geçmiş, başarılı gençler arasından sıyrılıp finans piyasalarında bir yer kapmak bugünlerde hiç kolay değil.

* * *

Bizim Brezilyalı'nın eline ilk yıl en az 80 bin dolar geçecektir. Çok büyük yanlış yapmaz, finansal piyasaların stresini kaldırabilir ve çok çalışırsa, üç sene sonra yılda yarım milyon dolar yapması hiç de zor değildir. (Bunlar vergi öncesi maaş ve ikramiyenin toplamından oluşan brüt rakamlar.)

Çalışacağı ortam modern ve tertemiz. Beraber çalışacağı kişiler kendisi gibi iyi eğitimli, iyi görüntülü ve elbette hırslı gençlerden oluşacaktır.

Ayrıca yaptığı iş de heyecan vericidir.

Kısacası Loto gibi işin içinde kazanacak çok şey vardır.

Ancak kazanma olasılığı da düşüktür. Loto gibi.

* * *

Türkiye'de finansal piyasalar büyümeye devam ediyor. İş olanakları var.

Ama çok iyi İngilizce ve bu arada başka lisanları bilmek, iyi bir üniversitede teknik bir konuda okumak ve hemen sonra modern finans konusunda iyi bir master yapmak gerekiyor.

Türkiye finansal piyasalarında başarılı bir performans verdikten sonra da buradan uluslararası piyasalara transfer olmak için fırsat kollanacak...

Bu, Anadolu'nun sade bir kasabasından gelip uluslararası piyasalara girmenin sanırım başlıca yolu.

Uzun bir yol. Ama inanın denemeye değer.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI