Gündem Haberleri

  Financial Times: Yeni hükümetin ilk işi IMF’yle ilişki modeli olacak

  Hürriyet Haber
  25.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de seçim sonrası kurulacak yeni hükümetin ekonomi ekibinin ilk görevlerinden birinin, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkiyi uzatıp uzatmama kararı olacağı bildirildi.

  Financial Times gazetesi, IMF konusunun yanısıra hükümeti bekleyen diğer önemli konuyu sosyal güvenlik reformu oluşturduğunu yazdı. Ekonomi gazetesi Financial Times, Vicent Boland imzalı iki aynı haberde Türkiye’deki seçim sonuçların iş ve finansal çevrelerindeki yankıları ile yeni AKP hükümetini ekonomide bekleyen dosyaları değerlendirdi. "Erdoğan’ın ezici gabiliyeti yatırımcıları çok sevindirdi" başlıklı haberinde gazete, AKP’nin zaferinin ardından borsa endeksinin yüzde 5 arttığını, liranın dolara karşın son iki yılın en yüksek düzeyine ulaştığını kaydetti. Gazete şunları yazdı: "Erdoğan’ın kabiliyeti, AKP’nin ekonomik ve siyasi gündemine büyük yatırım yapan yatırımcıların tercih idi. Ancak yeni cumhurbaşkanın seçimi konusunda hükümet ile laik kurumların çatışabileceği kaygısı sürüyor."

  EN İYİNİN BİR ÇENTİK ALTI: FT’ye konuşan Raymond James’in baş ekonomisti Özgür Altuğ, seçim sonucu için "en iyi senaryonun bir çentik altındadır" dedi. Altuğ’un değerlendirmelerini aktaran gazete "AKP’nin biraz daha küçük bir çoğunluğu olsaydı cumhurbaşkanlığı konusunda çatışma olasılığı azalırdı" diye yazdı. İngiliz gazetesi, yatırımcıların AKP’den beklentilerini değerlendirdiği "Yatırımcılar, canlandırılmış reform bekliyor" başlıklı diğer haberinde ise "Analistlerin çoğu, reformlara odaklanmanın sürdürülmesi şartıyla Türkiye’nin ekonomik görünümünün iyi olduğu konusunda hem fikir" diye yazdı.

  BABACAN’IN ROLÜ: Financial Times, IMF ile ilişkileri yürütmüş olan Ali Babacan’ın rolünün sürmesinin "kritik" önem taşıdığını belirtti. Babacan’ın terfi edilmesi beklentilerini yansıtan gazete, "Ancak bu, büyük bir olasılıkla Sayın Erdoğan’ın yeni kabinede yeni maliye, sanayi ve ekonomi bakanlarını atamasına bağlı" değerlendirmesini yaptı. Yeni ekibi bekleyen ilk görevlerden birinin, Türkiye’nin IMF ile ilişkinin uzatılıp uzatılmayacağı kararı olduğuna işaret eden Financial Times, mevcut stand-by anlaşmasının ilkbaharda sona ereceğini, Erdoğan’ın ise, Ankara’nın yakında artık bu tür desteğe ihtiyacı olmayacağını söylediğini anımsattı. Gazete şöyle devam etti: "Diğer konular, piyasaların, AB’ye katılma çabasının gözden geçirileceği umudu ve yeni hükümetin, genel ekonomik reform süreci için hayati olarak değerlendirilen sosyal güvenlik sistemi reformu girişimini ne kadar çabuk yeniden ele alacağı."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı