Financial Times: Türkiye felaketin eşiğinden döndü

Hürriyet Haber
12 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Aralık 2000 - 00:01

Dünyanın en büyük ekonomi gazetelerinden Financial Times, dünkü sayısında, ‘‘Türkiye felaketin eşiğinden döndü’’ yorumunu yaptı. Gazete, haberinde bir işadamının, ‘‘Beni şaşırtan halkın hükümet binalarına yürümemesi’’ sözlerine de yer verdi.

Batı'daki iş çevrelerinin saygın gazetesi Financial Times, son ekonomik krizi değerlendirirken, ‘‘Türkiye, felaketin eşiğinden döndü’’ diye yazdı.

Financial Times'ın dünkü sayısında Türk ekonomisinde yaşanan son ekonomik krize geniş yer ayrıldı. Bir işadamının ‘‘Beni şaşırtan halkın hükümet binalarına yürümemesi’’ sözleri ile başlayan yazıda, Türkiye'nin felaketten dönerken, faizlerin yüksek kaldığı, üretilen mallara talebin düştüğü, üreticinin ağır finansman maliyeti ile yüzyüze kaldığı vurgulandı. IMF'nin yardım paketi ile önlenen krizin, bankacılık sisteminin getirdiği sıkıntılarla başladığını kaydeden gazete, yabancı yatırımcıların Türkiye'deki varlıklarını hızla nakit paraya çevirdiklerine ve borç vermekten vazgeçtiklerine dikkat çekti. Değerlendirme yazısında İstanbul'daki bir emlak şirketi örnek verilirken, bu şirketin her 3 müşterisinden 2'ini bu krizle kaybettiği, bu şirket ortağının ‘‘İnsanlar yatışmadıkça yeni yatırımlara girişmez’’ dediği aktarıldı.

YÜCAOĞLU

TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, gazeteye henüz iflas haberi almadıklarını, batma noktasındaki şirketlerin faaliyetlerine son verdiklerini ancak gelecek yıl öğrenebileceklerini söyledi. Yücaoğlu, ‘‘Çünkü bu dönem uzun zaman alacak’’ dedi. Yücaoğlu, IMF kredileri ulaştıkça ödeme sisteminin istikrara kavuşacağını, faiz oranlarının düşeceğini anlatırken, 5 yıldan bu yana 2 haneli enflasyon sürdüğü için istikrarın banka kredilerine pek dayanmadığını söyledi. TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, ‘‘Şirketler banka kredileri yerine kendi hissedarlarını ya da öz kaynaklarını kullanıyordu. Parası çok olan ya da bankalara borçlu olmayanlar yatırıma tekrar başlayacak. Borçlu olanlar kredilerini ödeme planlarını yeniden şekillendirme zorunda kalacak. Şirketlerin çoğu talep azalması yaşayacak. Enflasyonu aşağı çekmek için zatek ekonomik yavaşlama şart’’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı