Financial Times: Türkiye Batı Avrupa'nın varoşu

Hürriyet Haber
11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İNGİLTERE'de yayınlanan günlük siyasi ve ekonomik gazete Financial Times, geniş bir Türkiye yorumuna yer verdiği dünkü sayısında, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme hedefini gerçekleştirmek için, IMF tarafından öngörülen reform programını en iyi şekilde uygulaması gerektiğini savundu. Gazete, Türkiye için, ‘‘Batı Avrupa'nın varoşu’’ tanımını yaptı.

Gazete'nin Martin Wolf adlı yazarı tarafından kaleme alınan geniş yorumda, Türkiye'de halkın büyük çoğunluğunun AB'nin Türkiye'ye adaylık statüsü veren kararına büyük önem atfettiği hatırlatıldı. Türkiye'nin AB'nin birlikte çalışılabilir bir üyesi olmasının önünde büyük engeller bulunduğunu iddia eden yazar, bunlardan bazılarının ‘‘hiçbir reçeteyle iyileşemez’’ hastalıklar sayıldığını savundu.

Bunlardan birinin ülkenin pekçok konuda ‘‘Batı Avrupa'nın varoşu’’ konumunda bulunması olduğunu öne süren yazar, diğer nedenin de Dünya Bankası'nın verilerine göre, ülkenin 2015 yılında 80 milyona çıkacağı tahmin edilen nüfusu olduğunu bildirdi. Yazar, ‘‘Bu rakam Türkiye'yi AB'nin nüfus açısından en büyük üyesi yapacak ki, bu da bir engel teşkil ediyor’’ dedi. Yazar diğer engellerin ise bunlar gibi olmadığını, çözülebilir göründüklerini ifade etti.

Financial Times yazarı, Türkiye'nin şu anda uyguladığı IMF programının şimdiye kadar uygulananlar arasında en kapsamlı, üzerinde en iyi çalışılmış ve uygulaması konusunda en hırslı davranılan program olduğunu da hatırlattı.

CESARET VERİCİ

Yazar, Türkiye'nin IMF ile anlaşma yapmasının üzerinden beş ay geçmişken, başarı yorumunda bulunmanın çok doğru olmadığını da kaydederken, ‘‘Ama buna rağmen ilk sinyaller aşırı cesaret verici’’ dedi. Bu sinyallerin en önemlisinin Türkiye'nin istikrarlı ve azimli bir hükümeti yürütmekteki kararlılığı olduğunu vurgulayan Yazar, enflasyon beklentileri konusundaki büyük gelişmelerin de önemli bir sinyal oluşturduğunu ve enflasyonda düşüş başladığını bildirdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı