Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Filozof çözümü

TEKNİK adam.. Futbolun en çok tartışılan adamları. Kimilerine göre oyuna katkıları yüzde 5, kimilerine göre de yüzde 95..

Kimilerine göre, hepsi birer psikolog, kimilerine de göre de egolarını ön plana çıkaran, kişiliklerini takımlarına yansıtan, isimler.

G.Saray’da günlerdir para krizi yaşanıyor. Tomas ve İliç isyan bayrağı açıyor, futbolcular, ’para, para, para’ şarkısı ile idmanlara çıkıyor.

G.Saray bir yandan bu krizle uğraşırken, diğer yandan çok sevdiği bir ismi Turgay Vardar’ı toprağa veriyor.

Neresinden bakarsanız, ikinci yarı hazırlıkları başlamadan G.Saray’da tüm değerler alt üst oluyor.

* * *

Antalya kampının ilk günü sadece 17 kişi katılmıştı antrenmanlara. Dün ilk kez tam kadro hazırdı sarı kırmızılı futbolcular. G.Saray’ı taşıyan otobüs idman sahasına girdiğinde futbolcuların keyifsiz hali gözlerden kaçmıyordu.

Gerets ve yardımcısı Erdal Keser oyuncularını orta sahada topladı. Yaklaşık 15 dakika süren bir konuşma yaptı. Bu konuşmadan sonra idman başladı.

* * *

3 kaleci sahanın bir başka bölgesinde çalışmalarını sürdürürken, Gerets 17 futbolcunun orta saha çizgisi boyunca dizilmelerini ve bir daire oluşturmalarını istedi. bu dairenin içine de 3 futbolcusunu gönderdi ve bağırdı;

"17 kişi 20 pas yaparsa onlara bonus var.."

Asık suratlar bir anda gevşedi. Futbolcular yağan yağmura inat müthiş bir mücadeleye başladı..

Onaltı, onyedi, onsekiz, düttttttt...

Bir türlü olmuyordu. 20 pasa kimse ulaşamıyor, ama hırs ve kahkaha birbirini kovalıyordu.

* * *

Orta alandaki mücadele Gerest’in bir düdüğü ile sona erdi. Şimdi sırada depar çalışması vardı. Futbolcular 20, 40 ve 80 metrelik deparları birbiri ardına 37 saniyede tamamlayacaklardı.

Takımı 4’erli gruplara ayırdı. Bir grup turu 37 saniyede tamamlayamazsa, cezayı tüm takım alacaktı. Bunu gören tüm gruplar birbirlerini desteklemeye başladı.

Bu arada Hakan Şükür, kondisyoner Cevat Güler’e döndü, ’Hocam sen 1 dakika 5 saniye de koşarsın.’

Cevat hoca istekliydi, Erdal Keser’e dönüp, ’Haydi birlikte koşalım’ dedi. Hasan Şaş araya girdi, ’Hakan sen adamı öldürecek misin?’

1.5 saatlik çalışma hep kahkalarla devam etti.

* * *

Gerets futbolcularının üzerindeki stresi hazırladığı idman programıyla kaldırmayı başarmıştı. Sadece bir teknik adam değildi o.

Stresi paylaşan ve onunla nasıl mücadele edilmesi gerektiğini bilen ve gösteren bir futbol filozofuydu.

Dünkü antrenman bittiğinde bunu futbocuların gözlerinden okuyabiliyordunuz.
X