Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Filmlerin yarısı Oscar adayı!

  Hürriyet Haber
  29 Ocak 2011 - 00:14Son Güncelleme : 29 Ocak 2011 - 11:02

  Şubat’ta 10. yaşını kutlayacak olan !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin bu seneki programında Oscar’ın güçlü adayları yer alıyor.

  Filmlerin yarısı Oscar adayı

  Festivalin merakla beklenen “Hit Filmler” bölümü kapsamında gösterilecek filmlerin arasında, 83. Akademi Ödüllerine aday olan filmlerden bazılarını izleyebileceğiz: Jeff Bridges’in başrolünde oynadığı, Coen kardeşlerin western denemesi “True Grit / İz Peşinde” En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Film olmak üzere tam 10 dalda aday oldu.

  Darren Aronofsky’nin Natalie Portman’lı filmi “Black Swan / Siyah Kuğu” bu yılın en çok konuşulan filmlerinden biriydi ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu dallarıyla birlikte toplam 5 dalda aday oldu.

  Golden Globe’da Müzikal / Komedi dalında En İyi Film ödülünü alan Lisa Cholodonko’nun “Kids are All Right / İki Kadın Bir Erkek”’i ise En İyi Film, En İyi Orijinal Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Annette Bening ile En İyi Kadın Oyuncu dallarında yarışıyor.

  Bu seneki Oscar yarışının en bağımsız filmi ise Debra Granik’in yönettiği ve genç oyuncu Jennifer Lawrence’ın başrolde başarılı bir performans sergilediği “Winter’s Bone / Gerçeğin Parçaları”. Filmin En İyi Kadın Oyuncu dalında adaylığı şaşırtmazken, En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında da aday olması onu senenin en iyi bağımsız yapımlarından biri olarak yerini tescilliyor.

   Festivalin 10. yıla özel bölümleri arasında gerçek ve kurmacanın birbirine girdiği filmlere ayrılan “Ne Kadar Gerçek O Kadar Kurgu”, zor zamanlarda hayata tutunmaya çalışan gençlerin hikayelerinin anlatıldığı “Y-eni Kuşak”, Sundance Enstitüsü ile yapılan işbirliği kapsamında gösterilen “Film Forward: Kültürel Diyaloğu Geliştirmek” seçkisi, festivalin 10. yaşı vesilesi ile festivalde önceden gösterilen filmler arasından izleyici oyları ile belirlenen ve tekrar gösterilen 5 filmden oluşan “Retrospekt!f” bölümü yer alıyor.

  Biletler 5 şubatta satışa çıkıacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı