« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Film gibi açılış

Açılış töreni bugün saat 23.00’de başlayacak ve TRT’den naklen yayınlanacak. Törenin yaklaşık 1.5 saat sürmesi bekleniyor. 27 milyon sterline mal olan açılış törenine 1 milyar kişi televizyondan, 80 bine yakın seyirci de stadyumdan tanıklık edecek. Hazırlanan gösteride içinde ineklerin, koyunların, atların olduğu küçük bir İngiliz kasabası canlandırılacak. Henüz açıklanmayan sürprizler ise merakla bekleniyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Olimpiyat Oyunları’nın son yıllarda en çok merak edilen detaylarından biri de açılış seremonileri. Özellikle Çin’de yapılan son olimpiyatlarda milyon dolarlık harcamalar, nefes kesen şovlar sonrası, Londra 2012’de de beklenti hayli arttı.

Sekiz Oscar kazanan Slumdog Millionaire isimli filmin yönetmeni Danny Boyle’ın direktörlüğünde hazırlanan seremoni Olimpiyat Oyunları’nı izleyenlerin nefeslerini kesecek.

Hayvanlar olacak

80 bine yakın seyircinin stadyumdan, 1 milyar insanın da televizyondan takip etmesi beklenen açılış töreninde Boyle, adeta gövde gösterisi yapacak. Olimpiyat Stadı’nın içine küçük bir İngiliz köyü kurulurken, gösterinin içinde inek, keçi, at, koyun gibi hayvanlarla gösteri iyice gerçek bir hâle büründürülecek. Bununla birlikte açılışta 10 bin gönüllü görev yapacak.

Londra’da 7 milyar dolarlık oyun

Gösteri yarım saat kısaldı

Gösteri, seyircilerin eve dönüşlerinde sıkıntı yaşamaması adına yarım saat kadar kısaltıldı. 27 milyon sterlin harcananan gösteri öncesi Boyle, özel set ekibi getirmek istemiş ancak artan maliyet nedeniyle veto yemişti. Kamera yerleşiminde de Olimpiyat Yayın Sistemi’yle sorun yaşayan Boyle, gösterinin kısaltılmasını talep etmişti.

OLİMPİYATLARIN GÜVENLİĞİ TÜRKLERİN ELİNDE

Erdoğan: Londra’da ilkleri yaşayacağız

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Londra Olimpiyatları’nın Türkiye’nin sporda ilkleri yaşayacağı bir organizasyon olacağını söyledi. Londra’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yapan Erdoğan, “Sporcularımıza inanıyorum, güveniyorum. Bugüne kadar aldığımız madalyaların fevkinde madalyalar alarak Londra’dan döneceğiz. Gerek bireysel sporlarda gerekse kolektif sporlarda ilkleri yaşadığımız bir olimpiyat olacak” dedi. ? ANKARA

Orbit’ten nefis manzara

2012 Londra Olimpiyatları’nın  yapılacağı Olimpik Park’a girişte ziyaretçileri dev kırmızı bir “yörünge” karşılıyor.

8.8 milyon bilet satıldı

Olimpiyat Oyunları için satışa çıkarılan 8,8 milyon biletin tamamına yakını tükenirken, gösterilen ilgi yetkilileri sevindirdi

4 bin ekstra sefer

Oyunlar sırasında ulaşımın aksamaması için milyonlarca sterlin yatırım yapan İngiliz hükümeti, 4 bin ekstra tren seferi koydu.

Maskotlar şehri geziyor

Londra, oyunların maskotu Mandeville ve Wenlock’un maketleriyle süslenirken olimpiyat meşalesi kentte dolaştırılıyor.

LONDRA OLİMPİYATLARA HAZIR

Muhammed Ali, ünlüleri buluşturdu

Efsane boksör Muhammed Ali’nin onuruna Victoria ve Albert Müzesi’nde düzenlenen galaya, birçok ünlü isim  katıldı.

Kılıç sporcularımızı hiç yalnız bırakmıyor

REKOR sayıda sporcuyla katıldığımız ve çok şey beklediğimiz Londra Olimpiyatları’nda, kafilemizin en heyecanlı isimlerinin başında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç geliyor. Her gün Olimpiyat köyüne giden Bakan Kılıç, sporcularımızla yakından ilgileniyor. Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan da Türk sporcuların herhangi bir sorun yaşamaması için büyük uğraş veriyor.

Erkuyumcu’yu kaybettik

2012 Londra Olimpiyatları’nda görev alan Uluslararası Boks Hakem Komitesi’nin Türk üyesi Garip Erkuyumcu kaldığı otel odasında ölü bulundu. AIBA kokartlı 73 yaşındaki Erkuyumcu’nun kaybı kafilemizin morallerini bozdu.

Löklüoğlu ile başlıyoruz

LONDRA Olimpiyatları’nda bugün açılış töreni dışında yalnızca okçuluk müsabakaları yapılacak. Kadınlar bireysel sıralama atışlarında, Türkiye adına milli sporcu Begül Löklüoğlu yarışacak. Milli sporcumuzun yarışı saat 15.00’de başlayacak.

‘Oruç tutmam’ diyen de var ‘Allah yardım eder’ diyen de

Olimpiyatların Ramazan ayına denk gelmesi, Londra’da yarışacak Müslüman atletleri ikiye böldü.

RAMAZAN ayı içinde olmamız, Olimpiyatlar’daki Müslüman sporcuların oyunlar sırasında oruç tutup tutmayacakları tartışmasını gündeme getirdi. Sporcuların bir kısmı, oyunlardan sonra oruç tutacaklarını açıklarken, bir kısmı da ‘seferi’ olduklarını vurguluyor. Ancak ne olursa olsun orucu bırakmayacağını söyleyenler de var...  Muhammed Sbibi (İngiliz kürekçi): Ailemle oturup  oruç tutmamam yönünde karar verdik.
M. Abu Drais (Ürdünlü atlet):  Antrenmanlara oruçlu başladım ama çok zor olacağını görüp vazgeçtim.
Yassine Bounou (Faslı kaleci): Oruç tutma mecburiyetimiz var. Maç günleri Allah bize yardım eder.Faruk ZABCI / LONDRA

9 atlet dopingli

ULUSLARARASI Atletizm Federasyonu 9 atlette doping bulunduğunu açıkladı. Londra Olimpiyat Oyunları’nda, 1500 metrenin madalya adaylarından biri olarak gösterilen Mariem Selsouli’nin doping yaptığı ortaya çıktı. 2012’nin ilk 6 ayında, 107 yasaklı madde kullanan atlete rastlanıldı. Bu atletler arasında olimpiyat kafilesinde bulunmayan milli atlet Meryem Erdoğan da bulunuyor.

Takım sporunda kişi başına 2000 altın

TAKIM halinde ilk kez olimpiyatlarda boy gösterecek olan Türkiye, ödül konusundaki sıkıntıyı çabuk çözdü.
Ay yıldızlılarda, sporcuların altın madalya kazanması halinde nasıl ödüllendirileceği konusuna çözümü Spor ve Gençlik Bakanı Suat Kılıç buldu. Bakan Kılıç, altın madalya kazanılması halinde, her sporcuya iki bin Cumhuriyet Altını verilmesini kararlaştırdı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler