Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Film Festivali sona ermeden

Bu hafta size belli bir filmden söz etmeyeceğiz, çünkü o filmleri ya gördünüz ya da görebileceksiniz. Nasıl olsa vizyondalar. Bugün saati uymasa, vakit bulamasanız bile bir başka gün gidebilirsiniz.

Oysa Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde görme şansına sadece bir kez sahip olacağınız o kadar çok film var ki...

Pek çoğunun vizyona girme şansı yok. Dünyanın dört bir yanından gelen filmler çoğu. Amerikan sinemasıyla sınırlanıp kalmış zevk sıkalanızı ancak bu tür festivaller sayesinde çeşitlendirebilirsiniz.

Gelecek hafta ünlü yönetmen Ken Russell geliyor, Boğaziçi Üniversitesi’nde de bir konuşma yapacak. Bence bu sinema severler için büyük bir fırsat.

Ulusal ve uluslararası yarışma kapsamında gösterilen filmleri mutlaka izleyin. Hadi hepsini izleyemediniz diyelim, bence bir dahaki hafta sonu gösterilecek olan birincileri kaçırmamak gerekiyor.

Ustalara Saygı bölümü özellikle ilgi çekici. Çünkü sevdiğiniz bir yönetmenin bütün filmlerini bir arada görme şansınız var.

Hem filmleri birbiri ardına izleyerek de o yönetmenin sanatındaki, filmografisindeki gelişmeyi izliyorsunuz.

Dünyanın dört bir yanındaki yarışmalardan ödül almış filmleri seyrederken de, niçin ödül verildiğini, belki ödül kurumunun ölçütlerini çıkarsamak mümkün.

Evet, festivalin son haftasına giriyoruz. Bu şansı kaçırmanızı istemem doğrusu.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI