Ege Haberleri

EGE

  Filizlere Avrupa’dan büyük onur

  İZMİR, (DHA)
  21 Temmuz 2015 - 01:10Son Güncelleme : 18 Temmuz 2015 - 13:51

  AVRUPA Kamu Yönetimi Enstitüsü, Karşıyaka’nın Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz- Her Apartman ile Bir Öğrenci Okutuyoruz projesini, Avrupa’nın en iyi 26 projesi arasında gösterdi. Büyük ödül için Kasım ayında Hollanda’ya gidecek olan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs sağlamak adına, toplumsal dayanışmanın en güzel örneğini sergiliyoruz. Bu çabamızın ödüllendirilmesi bizim için büyük onur" dedi.

  Karşıyaka Belediyesi tarafından başlatılan Karşıyaka’nın Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz - Her Apartman ile Bir Öğrenci Okutuyoruz projesine bir büyük onur da Avrupa’dan geldi. Belediyenin organizasyon gücü ve halkın örgütlenme becerisi ile üniversite öğrencilerine karşılıksız burs imkanı sağlayan proje; Avrupa Kamu Yönetimi Enstitüsü tarafından, 2 yılda bir düzenlenen Avrupa Kamu Sektörü Ödülleri’nde, Avrupa’nın en iyi 26 projesi arasında gösterildi.

  TÜRKİYE’DEN SADECE KARŞIYAKA VAR

  Avrupa Kamu Sektörü Ödülleri için, 21 ülkesinden 266 proje katıldı. Uygulanabilir nitelikte sadece 26 proje seçilirken, Türkiye’den sadece Karşıyaka Belediyesi’nin, Karşıyaka’nın Filizleri Projesi listede yer aldı. Eylül ayında Karşıyaka’ya gelecek olan komite üyeleri, projenin detaylarını inceleyecek. İnceleme sonucunda, Filizlerin, birincilik için de şansı yükselecek. Büyük ödül olan En İyi Uygulama Ödülü ise Kasım ayında Hollanda’nın Maastricht kentinde verilecek.

  "BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR"

  Büyük ödül için Kasım ayında Hollanda’ya gidecek olan Başkan Akpınar, "Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs sağlamak adına, toplumsal dayanışmanın en güzel örneğini sergiliyoruz. Apartmanları, esnafı, sivil toplum kuruluşlarını örgütleyerek ihtiyaç sahibi üniversitelilere burs sağlıyoruz. Şu ana kadar 200’ü aşkın üniversitelimi bu projeden faydalanıyor. Sayımızı daha da artıracağız. Bu çabamızın ödüllendirilmesi bizim için büyük onur" dedi.

  "KARŞIYAKA’NIN FİLİZLERİ PROJESİ" NEDİR?

  Filizlere Avrupa’dan büyük onur

  Belediyelerin yasal olarak üniversite öğrencilerine burs verememesi üzerine, örnek bir sosyal sorumluluk projesi başlatan Karşıyaka Belediyesi, duyarlı Karşıyakalıları örgütleyerek Karşıyaka’nın Filizleri Projesi’ni başlattı. Burs vermeyi kabul eden apartman sakinleri, ihtiyaç sahibi üniversitelilerle bir araya getirilerek burs sağlandı. Kısa sürede taksi durakları, esnaflar, meslek odaları, dernekler, belediye çalışanları ve muhtarlar da projeye dahil olarak üniversitelilere burs vermeye başladı. Proje, farklı il ve ilçelerce de örnek alınarak uygulamaya başlandı. 10 aylık süreçte 200’ü aşkın öğrenci burs aldı. Üniversitelilere, on ay boyunca, ayda 300 lira burs sağlanıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı