Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filistinlilere yine ölüm var

  Hürriyet Haber
  08 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Aralık 2000 - 00:01

  Kudüs'te İsrail polisiyle Filistinli göstericilerin çatışmasından sonra Batı Şeria'nın Beytüllahim, Ramallah ve El Halil kentlerinde de çatışmalar çıktığı, ölen ve yaralananlar olduğu bildirildi.

  Batı Şeria'nın Cenin kentinde 3'ü Filistin polisi 5 Filistinli, İsrail ordusunun ateşi sonucu öldü. Filistin Özerk Yönetimi altındaki Cenin kentinin Valisi Zuheyr Manasra, bir İsrail tankının attığı obüs mermilerinin 3'ü Filistin güvenlik görevlisi 5 kişinin ölümüne neden olduğunu belirtti. Kudüs'te bugün İsrail polisiyle Filistinli göstericilerin çatışmasından sonra Batı Şeria'nın Beytüllahim, Ramallah ve El Halil kentlerinde de çatışmalar çıkmış, 2 Filistinli ölmüştü.

  Batı Şeria'nın Beytüllahim kentindeki çatışmalarda 18 yaşındaki bir Filistinli İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu ölürken, Kudüs'teki çatışmalarda bugün başından yaralanan 16 yaşındaki bir Filistinli de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

  BATI ŞERİA VE GAZZE ŞERİDİ GÜVENLİ DEĞİL
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı

    İsrail'in Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki işgali sona erene kadar bu bölgelerin Yahudi yerleşimciler için güvenli olmayacağı bildirildi. Filistinli Bakan Hassan Asfur, Filistinlilerin Yahudi yerleşimcileri silahlı olmaları nedeniyle İsrail işgalinin vasıtası olarak gördüklerini söyleyerek, "Yerleşim birimleri işgali sağlamlaştırmayı amaçlıyor" dedi.

    Asfur, Filistin halkının İsrail yönetimine yerleşim birimlerini kaldırması ve işgali sona erdirmesini, çünkü yerleşimcilerin işgalin parçası olduğu sürece güvende olamayacağı mesajını gönderdiğini söyledi.

    Batı Şeria'daki El Halil kenti yakınlarında bulunan Kiryat Arba yerleşim biriminde, bugün 3 İsraillinin araçlarına ateş açılmış, saldırıda bir İsrailli kadın ölmüş, 2 İsrailli de yaralanmıştı. İsrail yönetimiyle Filistinliler arasında 10 haftadır süren çatışmalarda 13'ü İsrailli Arap, 36 İsrailli asker ve sivil, kalanı Filistinli olmak üzere 300'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki 145 Yahudi yerleşim biriminde yaklaşık 200 bin kişi yaşıyor.