VAN HABERLERİ

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Maarouf Van'da

AA / Sıtkı Yıldız
13.12.2014 - 14:45Son Güncelleme :

- Maarouf: "Bizim burada yaptığımız basit, sembolik bir şey fakat Tayyip Erdoğan'ın gözyaşları, hiçbir şeyle ölçülemez" - "Biz kendimizi bu vatanın bir çocuğu olarak görüyoruz ve o nedenle bizim bu vatana böyle bir ilgimiz, sevgimiz var" - Van Valisi Doğan: "Şüphesiz insanlar haklı oldukları davaları ısrarlı ve demokratik şekilde devam ettirdikleri sürece bunun dünya toplumunda mutlaka bir karşılığı olacaktır"

AA / Sıtkı Yıldız

VAN (AA) - Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf, "Biz kendimizi bu vatanın bir çocuğu olarak görüyoruz ve o nedenle bizim bu vatana böyle bir ilgimiz, sevgimiz var" dedi.

Filistin Vakfı tarafından yaptırılan okulun açılışına katılmak üzere Van'a gelen Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf, Vali Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Doğan, Maarouf'un Filistin ve Türk halkı arasındaki dostluğa değinmesinin yanında, uzun dönem sürdürdüğü büyükelçilik görevi ve aile olarak kurduğu dostluklar nedeniyle "Türk" sayıldığını ifade etti.

Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkilerde, Türkiye'nin en zor şartlarda bile Filistin davasında yanında yer aldığını ve bunu da dünyaya gösterdiğini kaydeden Doğan, "Şu anda Filistin davası geçmişle mukayese edildiğinde çok fazla kabul görüyor. Geçtiğimiz günlerde Fransa Parlamentosu'nda da Filistin Devleti ile ilgili kabul oylamasının olumlu çıkması da bunu gösteriyor. Şüphesiz insanlar haklı oldukları davaları ısrarlı ve demokratik şekilde devam ettirdikleri sürece bunun dünya toplumunda mutlaka bir karşılığı olacaktır" diye konuştu.

Filistin'in bulunduğu zor şartlara rağmen depremi atlatan Van'a elini uzatmasının, bir okul inşa ettirmesinin her türlü takdirin üzerinde olduğunu vurgulayan Doğan, hayır yapmayı bilen ve gönlünü verebilen bir toplum olmasından dolayı Filistin halkına teşekkür etti.

- "Biz kendimizi bu vatanın bir çocuğu olarak görüyoruz"

Filistin Vakfı tarafından yapılan okulun açılışı için kente geldiğini ifade eden Maarouf da okulun, Filistin ve Türk halkı arasındaki yardımlaşmanın güzel bir örneği olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Filistin'e siyasi ve ekonomik anlamda çok büyük desteklerde bulunduğunu dile getiren Maarouf, şöyle devam etti:

"Van'da yaşanan son depremden sonra bize gösterilen yakın ilginin bir teşekkürü olarak buraya geldik. Ankara'da Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Filistin Cumhurbaşkanı Mahmut Abbas'ın eşi Emine Abbas'ın katıldığı bir program düzenlemiştik. O gün Filistin'in bütün şehirlerinden depremde yara alan Van için yardımlar gelmişti. Filistin ve Türkiye'den gelen yardımlar toplanmış ve Filistin Vakfı Lisesi'nin yapımına başlanmıştı. Filistin ve Türkiye arasındaki dayanışmanın bir hatırası olsun diye bunu yaptırdık. Biz Türkiye'yi kendi ülkemiz, ailemiz olarak görüyoruz. Biz Filistinliler olarak aramızda hiçbir fark görmüyoruz. Biz Türk halkının bize yardım ettiği gibi imkanlarımız nispetinde yardım etmeyi bir borç bildik. İnşallah karşılıklı görüşme ve ziyaretlerimiz devam eder."

- "Erdoğan'ın gözyaşları, hiçbir şeyle ölçülemez"

Maarouf, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik yardımlarının ötesinde, Türk halkının Filistin halkına karşı olan duygularının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Filistinli yaralılar Türkiye'ye getirildiği zaman biz Sayın Erdoğan ile birlikte havaalanında o yaralıları karşıladık. Tayyip Erdoğan'ın o ayağı kesik yaralıları gördüğünde gözyaşlarını tutamamasını gördüm. Onun o duyguları bizim için her şeyden daha önemlidir. Bizim burada yaptığımız basit, sembolik bir şey fakat Tayyip Erdoğan'ın gözyaşları, hiçbir şeyle ölçülemez. Biz kendimizi bu vatanın bir çocuğu olarak görüyoruz ve o nedenle bizim bu vatana böyle bir ilgimiz, sevgimiz var. Biz uzun zamandır büyük sıkıntılar yaşıyoruz ama buna rağmen biz davamızda başarılı olacağımıza inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Maarouf, Vali Doğan'a altında Türk ve Filistin bayrağının bulunduğu Kudüs plaketini takdim etti. Doğan da Maarouf'a Urartu motiflerinin yer aldığı bir vazo verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Van haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Van haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Filistin'in Ankara Büyükelçisi Maarouf Van'da haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

19 Mart 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:44
 • Guneş
  06:05
 • Öğle
  12:20
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı