Dünya Haberleri

  Filistin'in 65 sayfalık devlet olma planı

  A.A.
  26.08.2009 - 09:58 | Son Güncelleme:

  Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad, iki yıl içinde, 2011 yılı itibarıyla "fiili" bir Filistin devletinin kurulmasını öngören 65 sayfalık plan açıkladı. Feyyad, "Bu özgürlüğe giden yolun planı" dedi.

  Ramallah'ta basın toplantısı düzenleyerek, ayrıntıları açıklayan Selam Feyyad'ın planı, 2011 yılında, İsrail'in Filistin topraklarından çekilmeden önce dahi, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde olası Filistin devletinin altyapısı ile devlet kurum ve kuruluşlarıyla organlarının inşa edilmesini öngörüyor.

  Filistin Yönetimi hükümetinin, büyük bir kararlılıkla fiili devlet kurum ve kuruluşlarını oluşturmak için işgal rejimine karşı mücadele verdiğini vurgulayan Feyyad, "Bu rüyanın gerçekleşmesi ve iki yıl içinde bu devletin ortaya çıkması için elimizden gelen tüm çabayı göstermemiz gerekiyor" dedi. Feyyad, "Bu olur ve olmalıdır" diye konuştu.

  Selam Feyyad, "İşgale rağmen, Filistin Yönetiminin olumlu adımlar atmak istediğini" belirtirken, planı "özgürlüğe giden yolun planı" diye sundu.
  65 sayfalık plan, Ürdün Vadisi'nde bir havalimanı inşasını, komşu ülkelerle demiryolu hatları kurulmasını, yabancı yatırımcılar için vergi kolaylıklarını ve Filistin güvenlik güçlerinin güçlendirilmesini öngörüyor.

  Siyasi bağlamda da Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın söylemleriyle uyum içinde, 1967 yılı sınırları üzerinde, Kudüs'ün Doğu Kesimi'nin başkent olacağı bir devlet hedefleniyor.

  Feyyad, yerleşimlere ve duvara karşı mücadele veren komitelerin de bu süreçte yer almaları gerektiğini belirtirken, tüm sektörlerin, toplumun tüm kesimlerinin de bu örgütlenmenin içinde yer alacağını vurguladı.

  Feyyad, iki yıl içinde fiili bir devlet hedefini daha önce de dile getirmiş, en son Londra'daki The Times gazetesine verdiği söyleşide, bugüne kadar devam eden barış görüşmelerinin ortaya fazla bir şey koymadığını vurgulayarak, inisiyatifi ele alıp, işgale son verme sürecini hızlandırmayı kararlaştırdıklarını ifade etmişti.

  Feyyad, Amerika'da eğitim görmüş bir ekonomist. Daha önce Dünya Bankası ile Uluslararası Para Fonu'nda da görevlerde bulunan Selam Feyyad, Gazze Şeridi'nde yönetimi Hamas'ın ele geçirmesinin ardından, mevcut hükümetin Filistin Yönetimi Devlet Başkanı tarafından feshedilmesi üzerine, 2007 yılı haziran ayında Batı Şeria'da kurulan hükümetin başbakanlığına atanmıştı.

  -FEYYAD'A İSRAİL'DEN TEPKİ-

  Feyyad'ın iki yıl içinde de facto bir devlet kurma planı İsrail'de tepkiye yol açtı.

  İsrail Maliye Bakanı Yuval Steinitz, İsrail radyosuna konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tek taraflı önlemlere ve tehditlere yer olmadığını söyledi.
  İsrail'in güvenlikle ilgili çıkarları garanti altına alınmadan bir Filistin devletinin olmayacağını savunan Steinitz, Filistinlileri barış görüşmelerini iyi niyet içerisinde yürütmeye çağırırken, Netanyahu hükümetinin aldığı çeşitli önlemlerle Filistin ekonomisinin önemli bir gelişme sağladığını ifade etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı