Dünya Haberleri

  Filistin'den Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne adaylık başvurusu

  CİHAN
  03.01.2015 - 09:50 | Son Güncelleme:

  Filistin, 30 Aralık’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yapılan oylamada istediği sonucu alamayınca Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) katılım isteği belgesini BM’ye teslim etti. Filistin yönetimi, UCM’nin yanı sıra toplamda 16 uluslararası sözleşme ve anlaşmaya da katılım için başvurmuş oldu.

  BM’de gözlemci devlet statüsünde olan Filistin’in BM Temsilcisi Riyad Mansur ile BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, başvuruyu doğruladı. UCM’ye üyelik için başvurması halinde hem İsrail hem de ABD Filistin’e olan yardımları kesmekle tehdit ediyordu. Cuma günü BM Hukuki İşler Bürosu Yardımcı Sekreteri Stephen Mathias'a Filistin’in başvuru dosyasının teslim edildiğini bildiren Mansur, ‘‘Bu yasal yollarla işgal altındaki topraklarda İsrail güçleri tarafından öldürülen ve mağdur olanların adaleti arama adına çok önemli adım oldu’’ dedi.

  Mansur aynı zamanda Filistinlilerin, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden, geçen sene yaşanan İsrail, Gazze çatışmaları sırasında işlenen suçlarla ilgili de geriye dönük işlem talep ettiklerini kaydetti. Temmuz-Ağustos aylarında İsrail’in başlattığı saldırı sonunda 2 bin 100’den fazla Filistinli, 67 asker 73 İsrailli yaşamını yitirmişti.

  ABD BAŞVURUDAN RAHATSIZ
  ABD, Filistin sorununda iki devletli çözümü savunuyor. Ancak Washington yönetimi Filistin sorunun çözümünü uzun süredir yapılamayan Ortadoğu Barış Görüşmeleri çerçevesinde yürütülmesini istiyor. Filistin’in UCM başvurusu ABD yönetiminin tepkisine neden oldu. Bir ABD’li yetkili, bu tek taraflı hareketin barış sürecini geriye götüreceği anlamına geldiğini savundu.

  ABD, Filistin yönetimine yıllık 400 milyon dolar ekonomik yardımda bulunuyor. UCM, savaş suçları, insanlığa karşı işlenen cürümler ile soykırım gibi önemli davalara bakıyor. İsrail ile ABD, UCM’ye üye ülkeler değil. BM’ye teslim edilen başvuru belgelerinin onaylanması durumunda Filistin resmen UCM’ye üye olacak.

  İSRAİL'DEN TEPKİ
  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın imzalayarak BM’ye gönderdiği UCM’e üyelik başvurusu için İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, gerekli karşılığın verileceğini söyledi. Netanyahu, Filistin yönetiminin bir devlet niteliği taşımadığı için UCM'nin başvuruyu reddetmesini beklediklerini de ekledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı