Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Filistin'de kamu çalışanları greve hazırlanıyor

  A.A.
  22 Ağustos 2006 - 12:21Son Güncelleme : 22 Ağustos 2006 - 12:21

  Filistin'de kamu çalışanlarının, Hamas hükümetinin uzun süredir verilmeyen maaşlarını ödememesi durumunda süresiz grev yapacakları bildirildi.

  Sendika başkanı Bassam Zakarneh, kamu çalışanlarının ilk önce yarın iki günlük grev başlatacaklarını, hükümetin maaşlarını hala ödememesi durumunda da 2 Eylülden itibaren süresiz greve çıkacakları söyledi.

  Zakarneh, greve, öğretmenler ve sağlık çalışanları da dahil 165 bin kişi olduğu tahmin edilen bütün hükümet çalışanlarının katılacağını kaydetti.

  "Taleplerimiz yerine getirilinceye kadar işlerimize dönmeyeceğiz" diyen sendika başkanı, hükümete sorunu çözmeleri için daha önce 6 ay süre tanıdıklarını ve bunun gereğinden uzun bir süre olduğunu ifade etti.

  Filistin'de genel seçimleri kazanarak iktidara gelen Hamas örgütünün kurduğu hükümet, ABD öncülüğünde yürütülen yardımların kesilmesine yol açan boykot nedeniyle çalışanların maaşlarını ödeyemez hale gelmişti. ABD ayrıca Hamas'a para transferini sağlayacak bankalara karşı yaptırım uygulama tehdidinde bulunmuştu.
  Batılı güçler, Hamas'ın İsrail'i tanıması ve şiddeti bıraktığını ilan etmesini talep ediyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı