Dünya Haberleri

  Filistin'de El Fetih Hamas gerginliği

  A.A.
  10.08.2009 - 15:03 | Son Güncelleme:

  Batı Şeria'da gözaltına alınan Hamas üyelerinden biri, tutulduğu cezaevinde hayatını kaybetti.

  Batı Şeria'daki güvenlik kuvvetlerinin sözcüsü Adnan Demiri, 27 yaşındaki Fadi Hamarna'nın intihar ettiğini savunurken, Hamas ölümden Filistin Yönetimi'ni sorumlu tuttu.

  Demiri, 27 yaşındaki Hamarna'nın istihbarat servislerince 15 Haziranda gözaltına alındığını ve hakkındaki soruşturmanın 25 Haziranda tamamlandığını belirtti.

  Hamaslı üyenin sorgu altında olmadığını ifade eden Demiri, tek kişilik hücrede tutulan Hamarna'nın çarşafla kendini astığını iddia etti.
  Hamarna'nın kardeşi ise, Fadi Hamarna'nın dindar bir insan olduğunu ve asla intiharı düşünmeyeceğini söyledi.

  Hamas, Hamarna'nın ölümünden Filistin Yönetimi güvenlik güçlerini sorumlu tutarak, Hamarna'nın uğradığı işkence sonucu öldüğünü öne sürdü.

  Hamarna'nın yakınlarının cezaevinin önünde toplandığı, Filistinli güvenlik güçlerinin ise bölgede yoğun güvenlik önlemi alarak, basın mensuplarının olayları görüntülemesine engel olduğu belirtiliyor.

  HAMASLILARA OPERASYONLAR SÜRÜYOR

  Öte yandan Batı Şeria'daki güvenlik güçlerinin, dün gece 3 Hamas mensubunu daha tutukladığı belirtildi. Hamas, yandaşlarından 10'unun cumartesi, 16'sının perşembe gecesi tutuklandığını duyurmuştu.

  Bir süre önce tutuklananlardan Kalkilya Belediye Meclisi üyesi Nasır Udeh'in de cezaevinde gördüğü kötü muamele nedeniyle sağlık durumunun kötüleştiği ve hastaneye kaldırıldığı bildirilmişti.

  Filistin Yönetimi ile Hamas arasında karşılıklı tutuklamalar nedeniyle gerginlik büyürken, Batı Şeria'daki Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad'ın, Cenin'de Hamasla bağlantılı oldukları gerekçesiyle 11 öğretmenin işine son verdiği bildirildi.

  Eğitim Bakanlığı yetkilileri, kararın Ramallah'taki güvenlik kuruluşlarının "tavsiyeleri" doğrultusunda alındığını söylüyor. Yerel kaynaklar, bu yılın başından bu yana 340 Filistinli öğretmenin bu gerekçelerle işlerinden olduğunu ifade ediyor.

  Hamas da son olarak, Gazze Şeridi'ndeki El Fetihlilerin Beytüllahim'de 4 Ağustos Pazartesi günü başlayan kongreye katılmak için bölgeden ayrılmalarına izin vermemişti.

  Hamas, Gazze'dekilerin çıkabilmesi için Batı Şeria'daki tutuklanananların salıverilmesini istemişti. Hamas, Gazzeli delegelerin çalışmaları halen devam eden kongrede aday olmasını ve oy kullanmasını da önledi. Batı Şeria'daki kongre, Gazze Şeridi'ndekilerin cep telefonlarıyla aday olmaları ve kongrede oy kullanmaları kararını almıştı.

  Ancak aday belirlemelerinin yapıldığı cumartesi günü Hamaslı güvenlik güçlerinin üst düzey El Fetihli yetkilileri güvenlik merkezlerine çağırıp sorguladığı ve telefonlarına el koyduğu da belirtiliyor. Çağrılanlar arasında İbrahim Ebunneca, Zekeriya Ağa, Abdullah Ebu Samhadana ile Muhammed El Nahhal dahil, diğer yetkililerin de yer aldığı bildiriliyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı