Dünya Haberleri

  Filistin örgütleri İsrail'le ateşkesi ele alacak

  Hürriyet Haber
  25.02.2005 - 15:56 | Son Güncelleme:

  Filistinli yetkililerle Filistinli örgütlerin liderleri, İsrail'le ateşkesi görüşmek üzere 5 Mart'ta Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya gelecek.

  Hamas örgütünün Gazze'deki sözcüsü Muşir El Masri, görüşmede, İsrail'le ateşkes de dahil, tüm konularda ulusal bir tutum oluşturmak için son haftalardaki gelişmeleri değerlendireceklerini söyledi.

  Hamas'la daha önce görüşmelerde bulunan Filistin Gençlik ve Spor Bakanı Sahir Bseyso da Kahire'de görüşülecek konuların başında, sükuneti nasıl koruyacakları ve İsrail'in Filistinlilerin taleplerine vereceği yanıtları bekleme konularının geleceğini belirtti.

  Filistin yönetimiyle İsrail 8 Şubat'ta Mısır'da yapılan zirvede sözlü olarak ateşkes anlaşmasına varmıştı, ancak Filistinli gruplar, sükuneti korumalarına rağmen anlaşmanın kendilerini bağlamadığını bildirmişti.

   

  ÖRGÜTLERİN TALEPLERİ

   

  Hamas ve diğer Filistinli örgütler, İsrail'in güven inşa etmek için yaptığı jestlerin kendilerini tatmin etmediğini belirtiyor.

   

  Filistinli gruplar özellikle, İsrail'in daha çok Filistinli mahkumu serbest bırakmasını istiyor ve serbest bırakılanlar arasında İsraillileri öldüren ve yaralayan mahkumların da bulunmasını talep ediyor.

   

  (CNN Türk)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı