Dünya Haberleri

  Filistin kentini İsrail yeşillendirecek

  Hürriyet Haber
  29.11.2009 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Batı Şeria'da, Ramallah'ın kuzeyinde inşa edilmesi öngörülen yeni Filistin kentinin çevre yeşillendirme çalışmalarına İsrail de katkıda bulundu.

  Yahudi Ulusal Fonu'nun, kent projesinin çevresinde oluşturulması öngörülen ormanlık alan için 3 bin fidan hibe ettiği bildirildi.

  Haaretz gazetesinin verdiği habere göre, Yahudi Ulusal Fonu'nun orman mühendisleri kentin planlayıcılarına konuyla ilgili danışmanlık hizmeti de veriyor.

  Ramallah'ın kuzeyinde inşa edilmesi öngörülen ve adı Arapça "Tepeler" anlamına gelen Rawabi kent projesinin temeli bir süre önce Filistin Yönetimi lideri ve diğer yetkililerin katıldığı törenle atılmıştı.

  Ramallah'a 9 kilometre; 20-25 dakika uzaklıkta Filistin Yönetimi'nin kontrolü altındaki topraklarda yapım çalışmaları süren kent projesi 6 bine yakın konuttan oluşuyor ve tamamlandığında yaklaşık 40 bin Filistinli'ye hizmet vermesi öngörülüyor.

  İlk konutların 2010 yılında teslimi öngörülen ve Filistin'in ilk planlı konut projesi olarak dikkati çeken projenin son tahminlere göre 800 milyon dolara ulaşması beklenen maliyeti Filistin ve Katar kaynaklarınca karşılanıyor. Proje, 10 bin dolayında Filistinli'ye iş imkanı sağlıyor.
  Haaretz'in haberinde, Rawabi çevresindeki ormanlık alanın ağaç dikme çalışmalarında Yahudi Ulusal Fonu'nun bölge yakınındaki Golani seralarının yöneticileri ile bazı çalışanlarının da yer aldığı bildirildi.

  Fon ile kent planlayıcıları arasında temasları yürüten Fon'un ormanlarla ilgili yöneticilerinden Sühil Zeydan, hem kent alanında hem de seralarda birçok toplantı yapıldığını belirterek, teknoloji katkısında bulunduklarını, aynı zamanda toprağın ekime nasıl hazırlanacağı, uygun ekim zamanı ve hangi tür ağaçların bölge için uygun olduğu gibi çeşitli konularda danışmanlık hizmeti verdiklerini, ayrıca kamuya açık bahçelerin planlanması konusunda yardımcı olduklarını söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı