Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Filistin gümrük vergisinden muaf olacak

  ANKA
  09.11.2009 - 18:15 | Son Güncelleme: 09.11.2009 - 18:22

  Filistin Başbakanı Salem Fayyad, Filistin’de ulusal yapının tekrar tesis edilmesi için yatırımın önemli olduğunu belirterek İslam ülkelerini yatırıma çağırdı. Fayyad, Filistin’de yapılacak projelerin gümrük vergilerinden muaf tutulacağını açıkladı.

  İSEDAK Zirvesi’nin öğleden sonraki oturumunda konuşan Filistin Başbakanı Salem Fayyad, konuşmasına, “Acı çeken Kudüs’ten geliyorum” dedi.

  İsrail’in saldırgan tutumunun, acı veren sonuçlar doğurduğunu belirten Fayyad,“Halkımıza yönelik saldırılar ve Filistin halkının topraklarından zorla çıkartılması, bugünkü mevcut durumu ortaya çıkardı. O nedenle biz 61 yıldır bu acı içindeyiz” dedi.

  Filistin haklarının savunulmasında Türkiye’den gördüğü desteği memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Fayyad, “Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e, bizim haklarımızı savunmada gösterdiği yüce gönüllülüğe teşekkür ediyoruz. Filistin devleti kurulana kadar, İslam ülkelerinin desteği ile mücadelemize devam edeceğiz. Halkımız için güzel bir gelecek kurmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. Filistin halkının, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan haklarının teslim edilmesi gerektiğinin altını çizen Fayyad, ayrıca İsrail’i uluslararası kurallara uymak yerine, yasa dışı yerleşimlere devam ettiğinin vurguladı.

  “İsrail, barışın önünde bir engel olarak bütün kuvvetiyle duruyor” diyen Fayyad, İsrail’in barış sürecini engellediğin, uluslararası kurallara uymadığını söyledi. Bugün barışin tek bir yolu olduğunu söyleyen Fayyad, “O da Doğu Kudüs başkent olmak üzere kurulacak bir Filistin devletidir” dedi.

  İSLAM ÜLKELERİNE YATIRIM ÇAĞRISI YAPILDI

  Filistin’de ulusal yapının tekrar tesis edilmesi için yatırımın önemli olduğunu söyleyen Fayyad, İslam ülkelerini yatırıma davet etti. Fayyad, şunları söyledi:

  “Saldırılardan Kudüs ve ekonomisi çok büyük zararlar görmekte. Bunların telafisi için bölgeye yatırım lazım. Bunun için Filistin’de yapılacak projeleri gümrük vergilerinden muaf tutacağız. Hükümetimiz eylem planlarını politik ve finansal olarak desteklemenizi istiyoruz” dedi. Fayyad, işgalin sona erdirilmesi için uluslararası tarafların İsrail’i zorlaması ve kuşatmayı kaldırması için ikna etmesi çağrısında bulundu.
  (HMD/BÜN)

  18:07 09/11/2009

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı