Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Filistin’e jest

  Zeynel LÜLE
  05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.10.2011 - 09:15

  BM Güvenlik Konseyi’nden BM tam üyeliği için onay almaya çalışan Filistin’e dün Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde ‘demokratik ortaklık statüsü’ verilmesi kararlaştırıldı. 5’e karşı 110 oyla Filistin’i ortak olarak tanıyan Konsey bu özel statüyü şimdiye kadar sadece Fas’a vermişti.

  AVRUPA Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Filistin’e “demokratik ortaklık statüsü” verilmesini kararlaştırdı. AKPM’de dün kabul edilen raporda, Filistin topraklarında insan haklarının korunması, hukuk devleti ve demokrasinin gelişmesini teşvik etmek açısından bu statünün verildiği belirtildi. Rapora 110 kabul, 5 ret ve 10 çekimser oy verildi. AKPM’de bulunan Türk parlamenterlerin tümü, rapora ‘kabul oyu’ verirken AKP milletvekili Şaban Dişli yanlışlıkla hayır oyu verdi.

  Statü imzalandı

  AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Salim Zanun, Filistin’e “demokratik ortaklık statüsü” verilmesini öngören protokolü düzenlenen törenle imzaladı. Çavuşoğlu, söz konusu protokolü tarihi bir adım olarak niteledi ve bu anlaşmanın Filistin’in devlet olarak tanınması girişimlerinde önemli katkı yapmasını umut ettiğini ifade etti. 2009 yılında hayata geçirilen demokratik ortaklık statüsü, üye olmayan komşu ülkelerin de belirleyecekleri seçilmiş temsilcilerle, Avrupa Konseyi’nin demokrasi alanındaki tecrübelerinden faydalanmak için ilgili toplantılarına katılmalarına olanak sağlıyor.Rapora göre Filistin, belirleyeceği üçü asil, üç yedek temsilci ile AKPM toplantılarına katılma hakkına sahip olacak. AKPM’de bu statüye sahip sadece Fas bulunuyor.

  Şaban Dişli’nin acemiliği

  Filistin’e Avrupa Konseyi’nde ‘özel statü’ verilmesini sağlayan rapora ‘ret’ oyu veren AK Parti milletvekili Şaban Dişli’nin, ‘yanlışlıkla’ kırmızı düğmeye bastığı öğrenildi. Dişli’nin, Türkiye’deki seçimler sonrasında seçildiği AKPM toplantılarına ‘ilk kez’ katılması nedeniyle düğmeleri şaşırdığı, acemilik nedeniyle yanlışlıkla ‘ret’ oyu verdiği belirtildi. Dişli bu yanlışlık sonrası Avrupa Konseyi Genel sekreteri Thorbjorn Jagland’a mektup yazarak, ‘Evet oyu vereceğime, yanlışlıkla Hayır oyu verdim. Oyumun bu yönde değiştirilmesini rica ediyorum’ dediği bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı