Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filistin devletini hemen tanırız

  Hürriyet Haber
  12 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mart 1999 - 00:01

  TBMM heyeti, Ortadoğu'daki temaslarında İsrail ile Filistin anlaşmazlığının arasında kaldı. TBMM Başkanı Hikmet Çetin başkanlığındaki Türk heyeti, dün İsrail'den Filistin topraklarına geçerek, Filistin Yasama Konseyi Başkanı Ahmet Kueri başkanlığındaki Filistinli parlamenterlerle görüştü. ‘Filistin devleti kurulursa hemen tanırız’ diye açıklayan Çetin ‘bölge laik ve demokratik bir devlete kavuşur ki buna çok ihtiyacı var’ dedi.

  Kueri, görüşmede, İsrail'in barış anlaşmalarına uymadığını ve vermesi gereken topraklardan çekilmediğini söyledi. Uygulanamayan anlaşmalara göre, 4 Mayıs 1999'da Bağımsız Filistin Devleti'nin ilan edilmesi gerektiğini söyleyen Kueri, ‘4 Mayıs, barış anlaşmalarına göre ara dönemin bitiş günüdür. Ve nihai statünün başlayacağı gündür. Fakat, İsrail’in tutumu yüzünden bu ara dönemde yapılması gereken anlaşmalar yapılamadı. İsrail'in yaptığı tek şey, güvenlik karşılığı Filistin'e sadece yüzde 1.8 oranında toprak vermek oldu. Filistin tarafına 4 Mayıs'ta bağımsız devleti ilan etmekten başka şans bırakmadı. Ankara'daki dostlarımızdan bizi desteklemelerini ve Türkiye'nin Bağımsız Filistin Devleti'ni tanımasını bekliyoruz' dedi.

  İsrail'de, Netanyahu hükümetinin olumsuz tutumu nedeniyle aksadığı öne sürülen barış süreci, iki toplum arasında hızla tırmanmaya başladı. Filistin'in 4 Mayıs'ta bağımsız devlet ilanı yapacağını açıklarken İsrail ‘Batı Şeria’daki Filistin topraklarını işgal ederim' diye tehdit ediyor. Türkiye işte bu gerginlikte iki arada kaldı.

  Çetin, dün Filistinliler'e 4 Mayıs'ta ilan etmeleri halinde Bağımsız Filistin Devleti'ni Türkiye'nin derhal tanıyacağını bildirdi. Ancak, İsrail'de 17 Mayıs'ta yapılacak seçimlerin, devlet ilanı için uygunsuz bir konjonktür yaratacağını da Filistinlilere hissettirdi. Çetin ‘Bağımsız Filistin devleti kurulduğunda Ortadoğu bölgesi laik ve demokratik bir ülkeye daha kavuşmuş olacak, ki- bölgenin buna büyük ihtiyacı var’ dedi.

  Filistin ile PKK krizi

  Hikmet Çetin'in Filistin yönetimine ‘Devletinizi tanırız’ derken, kapalı kapılar ardında da PKK konusunda ‘Türkiye’nin rahatsızlığını bildirdiği' ortaya çıktı. Abdullah Öcalan'ın, Türkiye'nin eline geçmesinin ardından, Filistin'in en büyük kentlerinden olan Ramallah'ta Öcalan ve PKK yanlısı mitingler yapıldığı ve bu mitinglerden birisine Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın partisi olan Fatah'tan da bir milletvekilinin katıldığı ortaya çıktı. Bu gösteriler nedeniyle Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in iki gün önce Arafat'a bir mektup göndererek, uyardığı öğrenildi. Dün, Filistin Ulusal Konseyi Başkanı Ahmet Kueri ile görüşen Hikmet Çetin de, Türkiye'nin hassasiyetini bildirerek, PKK yanlısı gösterilere son verilmesini istedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı