Gündem Haberleri

  Filistin devleti hayali hiç bu kadar uzak olmadı

  Haaretz
  04.12.2009 - 00:57 | Son Güncelleme:

  Filistinlilerin devlet olması için verilen çaba, insanlık tarihinde hiçbir ulus için gösterilmese de Filistin devleti şu dakikada imkansız bir hayalden başka bir şey değil

  Haaretz’de, Moshe Arens’in “Palestinian dream of statehood further away than ever” başlığıyla ele aldığı köşe yazısında, Filistin’in devlet olma yolunda yapması gereken çok fazla şeyin olduğuna dikkat çekti.  

   

  Köşe yazısında ayrıca, birleşmiş bir Filistin liderliğinin olmadığına dikkat çekilirken, Gazze Şeridi’nin halen Hamas kontrolünde olduğu belirtildi. Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Yönetimi, Batı Şeria’daki Filistinlilerin liderliğini tanısa da bu bölgelerin kontrolünün henüz tamamlanmadığına dikkat çekildi.

   

  Birleşmiş Milletler'in, 1947’deki bulduğu çözüm, Filistin’in batısının Yahudiler ve Araplar arasında bölünmesini öneriyordu.

   

  YASER ARAFAT ETKİSİ

  Ürdün’ün 1949 yılında Batı Şeria'yı kendi topraklarına katması ve orada yaşayan Arap halka Ürdün vatandaşlığı vermesi, dünya genelinde herhangi bir tepki doğurmadı. Filistin’i, Filistin halkı adına öne çıkaran, 1964 yılında Yaser Arafat liderliğinde kurulan Filistin Kurtuluş Örgütü oldu.


  Filistin Kurtuluş Örgütü uzun bir süre terörist bir organizasyon olarak tanındı. Yaser Arafat’ın 1989’un Mayıs ayında, İsrail’in varlığını kabul etmediğini açıklamasının ardından ve 1993’te Oslo Anlaşması’nın Arafat ve terörist grubuna haklarını vermesinin ardından, Filistin Kurtuluş Örgütü uluslararası kamuoyunda Filistinlilerin temsilcisi olarak tanınmaya başladı. Bu şekilde Filistinliler de ulus olarak tanınan toplumların arasına katıldı.

   

  ABBAS İLE BAŞLAYAN DESTEK

  Arafat’ın terörizmi canlandırıp, Oslo Anlaşması’nı geçersiz kılması uzun zaman almadı. Arafat’ın vefatının ardından, Filistinlilerin terör silahlarını bırakması gerektiğini söyleyen Abbas’ın başa gelmesiyle birlikte, Filistin devlet olma yolunda uluslararası destek almaya başladı.


  Dünya genelinde “iki devletli” çözüm önerileri yankılanmaya başladı. İsrail’de bu öneriyi destekleyen pek çok kişi oldu. Hatta bazıları Filistinlilerin devlet olma yolundaki tek engelinin İsraillerin Batı Şeria’daki yerleşimleri olduğunu iddia etmeye başladı.

   

  Abbas’ın Venezuela’da Hugo Chavez’den destek istemesine ve İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimleri 10 aylığına durdurma kararı almasına rağmen, Filistinlerin devlet olma hayali her zamankinden daha uzak gibi görünüyor.

   

  Şimdiye kadar, Filistin devleti iskambil kâğıtlarından yapılmış bir ev gibi göründü. Batı Şeria’daki yerleşim durdurmalarının bu evin temelini oluşturduğunu düşünenlerse kısa bir süre içinde yanıldığını fark edecek. Filistin devleti ile yerleşim durdurmaları arasında bir bağlantı yok. Obama tarafından sağlanan yoğun bakım ve yapay solunum, hastayı hayata döndürmeyebilir.

   

  FİLİSTİN DEVLETİ İMKANSIZ BİR HAYAL

  Filistin devleti şu dakikada imkansız bir hayalden başka bir şey değil. Gerçek şu ki üç tane Filistin mevcudiyeti söz konusu. Ürdün Krallığı, Hamas kontrolü altındaki olan Gazze Şeridi ve Filistin Yönetimi'nin merkezi olmasına rağmen Abbas'ın üzerinde hakimiyet kuramadığı Batı Şeria'daki Judea ve Samaria şehirleri.

   

  Hiçbir doğa kanunu, bu üç Filistin bölgesinin varlığını yasaklayamaz ancak bu bölgelerin devletleşmesi pek olası görünmüyor. Batı Şeria’daki yerleşimlerin 10 aylığına durdurulması da bu gerçeği değiştirmeyecek.

   

  Benjamin Netanyahu, yerleşimleri durdurma kararını, ABD Başkanı Barack Obama’yı memnun etmek için aldı. Ülke liderleri arasındaki kişisel ilişkiler, uluslararası ilişkilerde elbette önemli ancak bir ülkenin uyguladığı dış politikayı belirleyecek düzeyde değil. İsrail ile ABD arasında ortak değerlere ve stratejik çıkarlara dayalı bir ilişki olduğundan, Netanyahu’nun İsrail’in diğer devletlerle olan ilişkilerinden etkilenmeyen, bağımsız bir devlet olduğunu hatırlatması gerekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı