Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Filistin anlaşmasında imzalar atıldı

  Hürriyet Planet
  03 Mayıs 2011 - 18:22Son Güncelleme : 03 Mayıs 2011 - 18:22

  Filistinli siyasi gruplar arasındaki uzlaşma bugün Kahire’de atılan imzalarla kesinleşti. Gazze Şeridi ve Batı Şeria arasındaki bölünmeyi sonlandıran uzlaşma metni doğrultusunda bir yıl içinde seçim yapılması öngörülüyor.

  Aralarında Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih ve rakibi Hamas’ın ve bağımsız siyasi figürlerin de olduğu 13 grup, Mısırlı yetkililerle yaptıkları görüşmelerin ardından bugün resmi anlaşmaya imza atti.

   

  Filistin Kurtuluş Örgütü politbüro üyesi Bilal Kasım, AFP’ye yaptığı açıklamada “Mısırlı istihbarat yetkilileriyle yapılan toplantıda bütün Filistinli gruplar belgeyi imzaladı” dedi.

   

  Kasım bütün gruplara metni değerlendirme ve olası çekincelerini ifade etme fırsatı verildiğini belirtti.

   

  ÇEKİNCELERE RAĞMEN

  Solcu Filistin Halk Partisi politbüro üyesi Velid el Avad ise yaptığı açıklamada, “Bazı çekincelerimiz olmasına rağmen anlaşmayı imzaladık. Ancak yüksek ulusal çıkarlar doğrultusunda çalışmak konusunda ısrarcıyız” dedi.

   

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, anlaşmayı “barış sürecine ağır bir darbe” olarak nitelendirerek tepki gösterdi.

   

  El Fetih delegasyonunun başındaki isim Ahmed el Azam ise Netanyahu’nun Abbas’a yaptığı anlaşmayı iptal çağrısını Filistinlilerin içişlerine “kabul edilemez bir müdahale” olarak nitelendirerek kınadı.

   

  Geçtiğimiz hafta sonu açıklanan uzlaşma, 18 ay süren sonuçsuz görüşmelerin ardından geldi. Üzerinde uzlaşılan metinde bağımsızlardan oluşan geçici bir hükümet kurulması, böylece önümüzdeki yıl yapılacak başkanlık ve parlamento seçimlerinin önünün açılması öngörülüyor.

   

  Solcu Filistin Birliği için Halk Cephesi grubunun politbüro üyesi Mahir el Tahir ise yaptığı açıklamada Mısırlı yetkililerin “imza sırasında dile getirilen bütün çekinceleri dikkate alma sözü verdiğini” söyledi.

   

  İSRAİL'DEN TEPKİ

  İsrail, Hamas’ın da bünyesinde bulunduğu herhangi bir hükümetle herhangi bir anlaşmaya girmeyeceğini belirterek anlaşmayı eleştirdi. Ancak Filistinli yetkililer, yeni hükümetin rolünün Filistin topraklarındaki ilişkileri düzenlemek olduğunu, İsrail’le görüşmeleri ise Hamas’ın üye olmadığı Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yürütmeye devam edeceğini belirtti.

   

  Azam el Ahmed, “Hükümetin rolü Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilerle ilgili yönetim işleridir” dedi.

   

  Bugün imzalanan anlaşmanın resmi töreni yarın yapılacak. Mısır’da yapılacak törene Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katılacağı açıklandı.

   

  FRANSA DA TANIYACAK

  Bu arada Fransa bağımsız Filistin devletini tanıyabileceğinin işaretini verdi.


  Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, eğer Eylül ayına kadar görüşmeler yeniden rayına girmezse, Fransa'nın Filistin devletini tanıyabileceğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı