Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filipinler'de yeni bir darbe girişimi söylentisi

  MANİLA (A.A)
  17 Şubat 2006 - 08:14Son Güncelleme : 17 Şubat 2006 - 09:40

  Darbelerin sıkça görüldüğü Filipinler'de, yeni bir darbe girişimine hazırlanıldığı söylentilerinin ardından durumun kontrol altında olduğu açıklandı.

  Reuters ajansına açıklama yapan 2 general, Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo'ya karşı, 4 aşamalı bir darbe planı hazırlandığını bildirdi. Generaller, isyancı askerlerin bulunduğu cezaevinde ayaklanma, kışlaları ele geçirip komutanları rehin alma ve Arroyo'yu devirme şeklindeki darbe planının ardında 2 politikacı ile birkaç emekli subay bulunduğunu söyledi.

  İstihbarat yetkilileri de, muhalefetten bir politikacının Arroyo'nun devrilmesi karşılığında 9,7 milyon dolar önerdiğini iddia etti. Filipinler ordu sözcüsü Yarbay Tristan Kison, bu söylentilerin ardından radyodan yayınlanan açıklamasında, “Her şey kontrol atında” dedi.

  Kison, ülkede güvenlik önlemlerinin artırıldığını, ancak askerlerin alarm düzeyinin değiştirilmediğini ve Adalet Bakanlığı'nın konuyu araştırdığını söyledi.

  Darbe girişimine ilişkin olarak bazı kişileri saptadıklarını, fakat bu konuda bilgi veremeyeceğini belirten Kison, “Bilmek ve kanıtlamak farklı şeyler” diye konuştu.

  Bu arada, eski diktatör Ferdinand Marcos'un halk isyanıyla devrildiği 24 Şubat'ta, Devlet başkanı Arroyo aleyhine kitlesel gösteriler yapılacağı haberlerinin ardından, polis başkent Manila'da ek güvenlik önlemleri aldı. 1986-2001 yılları arasında ordu destekli birçok darbenin meydana geldiği Filipinler'de, darbe ya da darbe girişimi söylentileri sık sık oluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı