Dünya Haberleri

DÜNYA

  Filipinler'de gazinoya korkunç saldırı!

  Hürriyet Haber
  02.06.2017 - 07:40 | Son Güncelleme:

  Filipinler'de Resorts World Manila adlı otel kompleksinin gazino ve kumarhane bölümünde silahlı saldırı gerçekleşti. Olayda 36 kişi yaşamını kaybetti. Ölenlerin büyük bölümünün saldırganın kumarhane masalarını ateşe vermesinin ardından çıkan dumandan zehirlendiği bildirildi. Filipinler Devlet Başkanı Sözcüsü olayın terör bağlantılı olmadığını açıkladı. Ancak terör örgütü DEAŞ'ın haberlerini duyuran internet sitesi, saldırıyı DEAŞ'ın üstlendiğini açıkladı.

  Filipinler'de Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki Resorts World Manila adlı otel kompleksinde silah ve patlama sesleri gelmesinin ardından otele güvenlik güçleri sevk edildi. Olayda 36 kişinin öldüğü bildirildi.

  Perşembe gecesi Resorts World Manila adlı turistik bir tesisin kumarhane bölümüne giren silahlı bir kişi etrafa ateş açtı.

  Bir çalışan, basına otelin ikinci katında maskeli bir kişinin konuklara ateş ettiğini söyledi.

  ABD'de bulunan, dünya genelinde terör örgütlerinin paylaşımlarını takip eden İnternet Güvenlik İzleme Servisi (SITE Intelligence Group) tarafından yapılan açıklamada, DEAŞ ile bağlantılı bir örgütün saldırıyı üstlendiği duyuruldu. Ancak daha sonra yetkililerden yapılan açıklama olayın bir terör saldırı olmadığı yönünde oldu.

  FİLİPİNLER 'TERÖR DEĞİL' DEDİ DEAŞ ÜSTLENDİ

  Gelen son dakika bilgisine göre terör örgütü DEAŞ'a yakın internet sitesi, saldırıyı örgütün gerçekleştirdiğini iddia etti.

  Yetkililer, kurbanların büyük bir kısmının saldırganın kumarhane masalarını ateşe vermesinin ardından çıkan dumandan zehirlenerek yaşamını yitirdiğini söyledi.

  Polis, saldırganın daha sonra kendisini yaktığını ve öldüğünü bildirdi.

  Filipinlerde gazinoya korkunç saldırı

  ATEŞ AÇILDI

  Kompleksin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Resort World Manila, kimliği belirlenmeyen bir şahıs tarafından ateş açıldığı ihbarları üzerine giriş çıkışlara kapatılmıştır. Şirketimiz, tüm çalışanların ve misafirlerin güvenliğini sağlamak için emniyet yetkilileriyle yakından çalışıyor. Bu zor zamanlarda dualarınızı bekliyoruz." ifadeleri yer aldı.

  Filipinlerde gazinoya korkunç saldırı

  AFP'nin haberine göre Devlet Başkanı Sözcüsü 36 kişinin yaşamını kaybettiği saldırının bir terör saldırısı olmadığını duyurdu. Ernesto Abella yaptığı açıklamada, "Olay bir terör saldırısıyla ilişkili değil" dedi. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin sözcüsü olan Abella, olayın korkunç bir soygun olma ihtimali üzerinde durduklarını söyledi

  BOĞULARAK YAŞAMLARINI YİTİRDİLER

  Olayda ölenlerin pek çoğunun dumandan boğularak yaşamını kaybettiği bildirildi. Güvenlik birimleri ölülerin bir çoğunun kumarhanenin oyun bölümünden çıkartıldığını açıkladı.

  ABD Dışişleri Bakanlığı da sosyal medya paylaşımında vatandaşlarını bölgeye yaklaşmamaları konusunda uyardı.

  Ebu Seyyaf ve Maute gruplarına bağlı militanlar, 23 Mayıs'ta Mindanao  eyaletine bağlı Marawi kentinde bulunan bir Ebu Seyyaf liderini güvenlik  güçlerinin kuşatmasından kurtarmak üzere şehri işgal etmişti. Filipinler  ordusundan yapılan açıklamada, çatışmalarda sekiz günde 89'u terörist toplam 129  kişinin hayatını kaybettiği ve yaklaşık 100 bin sivilin şehri terk etmek zorunda  kaldığı belirtilmişti. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, olayların  başlamasının ardından bölgede sıkı yönetim ilan etmiş ve Rusya'ya yaptığı geziyi  kısa keserek ülkesine dönmüştü.

   Filipinlerde gazinoya korkunç saldırı
  Filipinleri kana bulayan silahlı saldırgan güvenlik kameralarında böyle görüntülendi.

  Filipinlerde gazinoya korkunç saldırı

  24 SAATTE NELER OLDU?

  Etiketler: Saldırılar
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı