Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Filipinler'de 16 muhalife komplo suçlaması

  MANİLA (A.A)
  27 Şubat 2006 - 10:31Son Güncelleme : 27 Şubat 2006 - 10:31

  Filipinler'de, 4'ü milletvekili 16 muhalifin Devlet Başkanı Gloria Macapagal Arroyo'yu devirmeyi amaçlayan komplo kurmakla suçlandığı bildirildi.

  Polis kaynakları, komployla suçlananlar arasında cuma günü darbe girişiminde bulunmakla suçlanarak gözaltına alınan milletvekili Crispin Beltran'ın yer aldığını belirtti. Beltran, sol koalisyonun bir numaralı ismi olarak biliniyor.

  Aynı kaynaklar, terörle mücadele polisinin üst düzey 4 yetkilisinin de başkana karşı gösterilerde yer almaları için bazı kişileri işe almakla suçlanarak tutuklandığını kaydetti. Tutuklananlar arasında bir komiserin de bulunduğu belirtildi.
  Arroyo'nun sözcüsü İgnacio Bunye, Devlet Başkanı'nın cuma günü ilan ettiği olağanüstü hali uzatacağını açıkladı.
  Sözcü Bunye, Arroyo'nun askeri bir darbe tehdidinin hala mevcut olduğunu düşündüğünü, bu yüzden de olağanüstü hali uzatacağını kaydetti, ancak süre belirtmedi.

  MARCOS'UN KIZI

  Bu arada, Filipinler'i 1966 ile 1986 arasında “demir yumrukla” idare eden ve 1986'da devrilen diktatör Ferdinand Marcos'un kızı Maria İmelda Marcos, zorda kalan Arroyo'nun yerine güvenilir birinin gelmesi konusunda bir çözüme ulaşılmaması halinde askerlerin iktidara el koyabileceğini söyledi.

  Marcos'un kızı, düzenlediği basın toplantısında, Arroyo hükümetinin zayıfladığını, ancak muhalefetin “aptal” olduğunu söyledi ve “Bizler muhalefeti yönetebilecek birini bulmaya muktedir değiliz. Böyle bir liderin olmaması durumunda da halk gösterilere katılmak üzere sokaklara inmeyecektir” yorumunda bulundu.

  Son günlerde isyancı askerlerle siyasi muhaliflerin halkı Arroyo'yu protesto etmek için meydanlara inmeye çağırdığını, ancak bu çağrıya pek az kişinin katıldığını hatırlatan Maria İmelda Marcos, bu durumun askerlerin iktidara gelme olasılığını mümkün kıldığını belirterek, bununla birlikte silahlı kuvvetlerin darbe olasılığı ile cunta yönetimi arasında bölünmüş durumda bulunduğunu kaydetti.

  Maria İmelda Marcos, “Buna karşılık halk giderek daha çaresiz ve umutsuz ve ordu birdenbire kabul edilebilir bir seçenek haline geldi. Bunu duymak korkutucu” yorumunda bulundu. Filipinler'de Marcos'un devrilmesinin ve demokrasiye geçişin 20. yıldönümü kutlanmıştı. Ancak Arroyo'nun darbe girişimini önlemek amacıyla cuma günü olağanüstü hal ilan etmesi gösterilere gölge düşürmüştü.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı