« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Filenin Sultanları saat kurbanı

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, madalya ümitleriyle gittiği Japonya'daki Dünya GP'sinde 4.'lükle yetindi. Peki bunun sebebi neydi? Atletizm antrenörü Ertan Hatipoğlu analiz etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Elit sporda özellikle müsabaka planlanması çok mühim, her şeyden öncelik uluslararası takvime göre hareket edilir. FIVB kendi faaliyet programını belirler, tüm üye olan ülkeler de ona göre kendi iç takvimini hazırlar. Tüm bunlar aylar önce yapılır ve ilan edilir.

Voleybol Grand Prix Tokyo ayağından önce dünyanın çeşitli noktalarında başka ayaklar oynandı ve neticelerine göre en başarılı ülkeler Tokyo’ya gitti. Burada problem, Tokyo’ya gelen bazı takımların o saat farkına adapte olamaması, diğerler ise Tayland turnuvasından gelmeleri (Çin ve Brezilya). Ev sahibi Japonya, turnuva oynamadan, rakiplerini evinde bekliyordu. Yani, Japonya, Çin ve Brezilya saat farkı problemi yaşamadan oynarken, Kaliningrad turnuvasından gelenler Rusya ve Türkiye birinci maçları hariç, kalan maçlarında jetlag problemi ile oynadılar. Bunun sebebi Kaliningrad’dan 18 Ağustos’ta uçmaları ve ilk maçlarını jetlag problemi başlamadan 20 Ağustos’ta oynamaları. Belçika’nın ise turnuvasını 10 Ağustos’ta bitirdiği için adaptasyon için zamanı vardı…

Adaptasyon süreci olmayan Rusya ve Türkiye Tokyo’ya ‘’misafir’’ gibi geldiler ve özellikle Filenin Sultanlarına yazık oldu. İlk maçında daha problemler kendini göstermez iken, Brezilya gibi takımı yendiler ama daha sonra hepimiz gördük… Peki, bu durumda neler yapılırdı?

TAKVİM DEĞİŞMELİYDİ

Her şeyden önce zamanında bu takvime itiraz edilir, Kaliningrad turnuvasını en azından bir hafta geriye alınırdı. Böylece, Tokyo’ya 1 hafta önce gidilir, adapte olunurdu. Diyelim ki, bu da olmadı, o zaman Japon ev sahibinden aynen olimpiyatlarda olduğu gibi, izole bir konaklama, ''non stop'' yemek saati talep edilebilirdi. Böylece Sultanlarımız aynen Türkiye’de gibi, yatar, kalkar, yer, kısacası adaptasyona hiç başvurmazlardı. Saat farkına aldırmadan, oynar kazanırlardı!
Tabii yukarıdakilerini yapmak için çok ileri görüşlü bir ekibin ve sağlam federasyonun ayrıca disiplinli, fedakâr sporcuların olması gerekir. FIVB Japonya’ya neden böyle bir ‘’hediye’’ veriyor cevabına ulaşmanız için internet sitesine girip, sponsorlarına bakmanız yeterli olacaktır. Biz ise, kendi çıkarlarımızı korumalı, fon olmaktan uzak durmalıyız! Özellikle, böyle muhteşem Sultanlarımız varken…

(Ertan Hatipoğlu - AKŞAM)

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz