« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Filenin Sultanları Dünya Şampiyonası'na hazır

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından İtalya'nın evsahipliğinde düzenlenecek 2014 Kadınlar Dünya Voleybol Şampiyonası yarın oynanacak maçlarla başlıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İlk olarak 1952'de düzenlenen ve bu yıl 17. kez gerçekleştirilecek turnuvada 24 takım mücadele edecek. Yarın başlayıp 12 Ekim'de sona erecek turnuvada maçlar İtalya'nın Bari, Milano, Modena, Roma, Trieste ve Verona kentlerinde oynanacak.

Şampiyonada Avrupa'dan 10, Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler'den 6, Asya'dan 4, Afrika ve Güney Amerika'dan ikişer ülke madalya mücadelesi verecek.

Turnuva formatı

FIVB tarafından yeniliğe gidilen Dünya Şampiyonası formatında, bu yıl üç grup aşamasının ardından yarı final maçlarına geçilecek. İlk turda altışar takımın yer alacağı A, B, C ve D gruplarında ilk 4 sırayı elde eden ülkeler, adlarını ikinci tura yazdıracak. 16 ekibin E ve F olarak iki gruba ayrılacağı ikinci tur aşamasında, aynı gruptan gelen ekipler birbirleriyle karşılaşmayacak. 1 Ekim'de başlayacak ikinci turda çapraz eşleşmeler A, D ve B, C grupları arasında gerçekleşecek. Bu turda ilk üç sırada yer alacak takımlar, yoluna üçüncü turda devam edecek. G ve H gruplarında 6 takım arasında geçecek ve 8-10 Ekim'de Milano'da oynanacak üçüncü tur müsabakalarının ardından ilk iki sırada yer alan ekipler yarı finale yükselecek.

Milano'da tek maç üzerinden 11-12 Ekim'de yapılacak yarı final ve final karşılaşmalarının ardından şampiyon belli olacak.

Gruplar

Türkiye'nin B Grubu'nda mücadele edeceği turnuvada ilk tur grupları şu şekilde:

A Grubu: Arjantin, Hırvatistan, Dominik Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, Tunus
B Grubu: Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Kamerun, Sırbistan, Türkiye
C Grubu: Kazakistan, Meksika, Hollanda, Rusya, Tayland, ABD
D Grubu: Azerbaycan, Belçika, Çin, Küba, Japonya, Porto Riko

İlk günün programı
"Filenin Sultanları", şampiyonadaki ilk maçını Trieste kentinde yarın TSİ 18.00'de Sırbistan ile oynayacak. 2014 FIVB Kadınlar Dünya Voleybol Şampiyonası'nda ilk günün programı (TSİ) şöyle:

A Grubu (Roma):
11.30 Arjantin-Hırvatistan
18.00 Dominik Cumhuriyeti-Almanya
21.00 İtalya-Tunus

B Grubu (Trieste):
11.30 Kanada Kamerun
18.00 Sırbistan-Türkiye
21.00 Brezilya-Bulgaristan

C Grubu (Verona):
11.30 Hollanda-Kazakistan
18.00 Rusya-Tayland
21.00 ABD-Meksika

D Grubu (Bari):
11.30 Çin-Porto Riko
18.00 Japonya-Azerbaycan
21.00 Küba-Belçika

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz