« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Filede hedef ilk 4

A Milli Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Massimo Barbolini, "Dünya Grand Prix'sinde oldukça zorlu bir gruptayız ama hedeflediğimiz nokta için elimizden gelenin en iyisini yapacağız" dedi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Barbolini, Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından Ankara'nın evsahipliğinde düzenlenen Dünya Grand Prix'si 1. Grup 1. ayak maçlarıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, turnuvanın oldukça zorlu geçeceğini belirterek, "Grupta oynayacağımız 3 takım ve diğer ayaklarda yer alan Brezilya, son Dünya Şampiyonası ve olimpiyatların ilk 4 takımını oluşturuyor. Bu yüzden bizim için çok önemli bir turnuva. Hedefimiz ilk 4 takım içine girerek finale çıkmak" diye konuştu.

Bu sezon sistemin değiştiğini vurgulayan Barbolini, "Dünya sıralamasındaki ilk 12 takımı bir gruba, diğer takımları ise farklı gruplara koydular. Biz bu 12 takımın içindeyiz. Bu nedenle zor bir grupta olmamız normal. Zor başlayacağız ama turnuva kendimizi geliştirmek için çok önemli bir fırsat. Daha çok iş, daha çok maç yaparak Dünya Şampiyonası'na kendimizi hazırlamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı. Maç takviminin yoğunluğu nedeniyle bu sezon iki ayrı milli takım oluşturulmasının, A takımda maç eksikliğine sebep olabileceğini ancak bunun çok da önemli olmadığını dile getiren İtalyan antrenör, şöyle devam etti:

"Türk voleybolunda amaç yüksek seviyede maç oynayabilen daha çok oyuncu yetiştirmek. Genç oyuncular ilk başlarda zorlanabilirler. Kolay olmayacak ama bir yerden başlamak gerekiyor. Gençlerin tecrübe elde etmesi çok önemli. 1. ayak maçlarının ardından açılıp daha rahat oynayabiliriz. Dünya Şampiyonası'na iyi hazırlanmak istiyorsak bu turnuvadaki maçları tek tek değerlendirip kendimizi geliştirmeliyiz. Çok zor bir gruptayız ama elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Turnuva sonunda neyimiz eksik neyimiz fazla onu göreceğiz. Kondisyonumuzla ilgili konuşmak şimdilik zor, turnuva sonunda daha net göreceğiz."

Kaptan Gözde

A Milli Takım olarak geçen yıla göre daha iyi çalıştıklarını dile getiren kaptan Gözde Sonsırma, "Massimo bu yıl dinlenmemiz için daha fazla süre verdi. Bu yüzden herkes takıma, voleybolu özleyerek daha motive bir şekilde geldi" dedi. "Takım olarak yüzde yüz hazır olmayabiliriz, sakatlıklarımız da var ancak turnuvayı en iyi şekilde değerlendirip Dünya Şampiyonası'na hazır gideceğiz" diyen Sonsırma, şöyle devam etti:

"Benim, dizimden ameliyat olmam gerekiyor, omzum zaten sakat ama ameliyat olmayı tercih etmedim çünkü hem Dünya Şampiyonası'nı kaçırmak istemedim hem de kulüp olarak önemli bir sezon bizi bekliyor. Açığımı, vücudum izin verdiği sürece daha çok çalışarak kapatmak istiyorum. Diğer arkadaşlarımla birlikte sakatlıklarımızı göz ardı ediyoruz. Bu çok doğru olmayabilir ama sonuçta söz konusu olan milli takım ve Türk bayrağı. Tüm çabamız bunun için."

11 yıldır A milli takım forması giydiğini kaydeden Sonsırma, "Yeni jenerasyonda çok iyi oyuncular var. Ben, kendi pozisyonumda oynayanlara elimden geldiği kadar yardımcı olmaya, onları motive etmeye çalışıyorum. Kendimi şu an çok hissediyorum. Performansım en üst noktada ama onlar bir an önce yetişsin ki biz de zamanı geldiğinde içimiz rahat bir şekilde bırakabilelim" diye konuştu. Turnuvanın oldukça zorlu geçeceğini diye getiren Sonsırma, "Zorlu takımlar var ancak kimse buraya yüzde 100 performansıyla gelmedi ve herkes turnuvayı Dünya Şampiyonası'na hazırlık olarak görüyor. Rakipler iyi, biz de iyi bir takımız. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

İlk iki ayak maçlarını Ankara'da oynayacak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten Sonsırma, "Grand Prix, uzun bir maraton ve 35 gün dışarıda oluyoruz. Bu yüzden ilk iki ayak evde olmak çok rahatlatıcı. Ayrıca bir voleybolcu olarak, Ankara seyircisi önünde oynamaktan büyük keyif alıyorum. Böyle seyirciler olduğunda, insan bu sporu yapmaktan büyük zevk alıyor" şeklinde sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler