« Hürriyet.com.tr
MENÜ

File tahkimde

F.Bahçe, G.Saray, Eczacıbaşı ve V.Güneş Sigorta, alt yapı oyuncularını izin almadan alıp TVF Spor Lisesi Voleybol İhtisas Kulübü adına oynatma planına isyan ediyor.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME
VOLEYBOL Federasyonu’nun, kulüplerin alt yapılarındaki lisanslı oyuncularını izin almadan TVF Spor Lisesi Voleybol İhtisas Kulübü adına transfer edip ikinci ligde oynatma kararına büyük tepki gösteren F.Bahçe, G.Saray, Eczacıbaşı ve V.G.Sigorta kulüpleri olayı Tahkim Kurulu’na götürdü.

Hukuki düzenlemeler

Kulüp yöneticileri, “Federasyon onayımız olmadan sporcularımızı ailelerine imzalattığı belgelerle zorla elimizden alırken, bu uygulamayı bizlere açıklaması ile internette yayımladığı talimatlar baştan aşağı ciddi çelişkilerle doludur.
Duyuruda bahsi geçen düşüncelerin yapılan hukuki düzenlemelerde farklı ele alınması ve farklı sonuçlar doğuracak olması başvurumuzun haklılığını desteklemektedir. Bazı velilere kulübünüzle konuşup onayı aldık. Şu belgeyi imzalayın denmiş. İnşaat halindeki bir Voleybol Lisesi’nin kulübü nasıl oluyor? Halen inşaat halindeki bir lisenin ihtisas kulübüne nasıl öğrenci alınıyor?” diyerek olayı tahkime götürdüler.

Alt yapılardaki elit sporcularının kolejlerde burslu eğitim gördüklerini vurgulayan kulüp temsilcileri, “Anlaşmalı olduğumuz kolejler 20-25 öğrencimize burs verirken okullarının sportif başarılarını da göz önünde tutuyorlar. Federasyon en iyi oyuncularımızı elimizden aldıklarında bu sporcularımızın burslu okudukları okul takımları da elbette güçlerini kaybedecektir.

Sıkıntıya girecekler

Şampiyonada dereceye girilememesi halinde de o okullarda eğitimleri diğer arkadaşları ile birlikte sıkıntıya girecektir. Bu göz ardı edilmemelidir” diyerek önemli bir noktaya da değinmiş oldular.Kulüp temsilcileri “duyuruda 12 kişilik takımın 2011 Yıldızlar Dünya Şampiyonası için kurulmasından söz edilirken ilgili yönetmeliğin maddesinde Avrupa, Dünya ve Olimpiyatlara hazırlanacak birden fazla Yıldız, Genç ve A Milli Takımları oluşturmaya yönelik çalışmalar yapıldığı açıkça ortaya konmuştur. Bu konu kulüplerle ilgili toplantı tarihinde daha görüşülmeden ve kulüplerin rızası da alınmadan önce velilerle gizli görüşmeler şeklinde çoktan başlatılmıştır. Kulüplerin değeri parasal bedelle ölçülemeyecek elit iki sporcusunu bahsi geçen şampiyona sonrası kulübüne geri gönderme şartı da bulunmadan transfer edebilme yetkisini elde edebilmektedir.

Federasyonumuz ilgili yönetmelikte hem takım sayısı, hem de sezon sınırlaması getirmediğinden,‘her kulüpten, her sezon iki sporcu’ transfer edebilecek yasal imkana kavuşmuştur” dediler.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.