« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FILA'da olimpik endişe

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği'nde (FILA), grekoromen stilin olimpiyat programından çıkarılma düşüncesi nedeniyle endişe yaşanıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC), olimpiyat programına yeni spor dallarını dahil ederek, müsabakaları uzun süren bazı dallarda da değişiklikliğe gitme eğilimi taşıması, FILA yöneticilerini bu konuda projeler geliştirmeye yöneltti.

Serbest ve grekoromen stilin yanı sıra bayan güreşi 7'şer sıklette yapılacak müsabakalarla, 2012 Londra Olimpiyatları'nda da yer alacak. Fakat IOC yetkilileri, daha sonraki olimpiyat oyunları için grekoromen stili programdan çıkarma ya da her stilde müsabakaları 4'er sıklete indirme düşüncesinde olduklarını FILA yöneticilerine çeşitli vesilelerle bildirdi.

FILA Başkanı Raphael Martinetti, yakın dostu olan IOC Başkanı Jacques Rogge ile yaptığı görüşmelerde, serbest ve grekoromen stilin çok farklı branşlar olduğunu, bu ikisinin birleştirilmesinin doğru olmayacağını aktardığını dile getirerek, şunları söyledi:

“Gerekçe olarak medyanın güreşe ilgisinin günden güne azalması ve buna paralel olarak da sponsor desteğinin ve gelirlerin düşmesi gösteriliyor. FILA olarak en kısa zamanda bu sorunlara çözüm bulmamız gerekiyor. Güreşi daha basit ve daha izlenir bir spor durumuna getirmeliyiz. Güreş temel spor dallarından birisi. Fakat maalesef minder güreşi, geleneksel güreş dalları kadar ilgi çekmiyor.

Her şeye rağmen henüz hiçbir şey için geç değil. Biz olimpiyat programında serbest ve grekoromen stili korumak, hatta plaj güreşini de olimpiyat programına sokmak düşüncesindeyiz.”


Bunları da Beğenebilirsiniz