« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FILA eski başkanı hayatını kaybetti

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği'nin (FILA) eski başkanı Milan Ercegan hayatını kaybetti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Sırbistan'ın başkenti Belgrad yakınlarındaki çiftliğinde 95 yaşında hayatını kaybeden Ercegan için cuma günü tören düzenlenecek.

FILA Başkanı Raphael Martinetti, yayımladığı taziye mesajında Ercegan'ı, “Uluslararası federasyonların modernleşme sürecinde FILA'yı bugünkü haline getiren kişi” olarak tanımladı.

Martinetti, “FILA ve 173 üye federasyon bugün güreşin ve genel olarak sporun bir öncüsünü ve savunucusunu kaybetti” değerlendirmesinde bulundu.

FILA Asbaşkanı Ahmet Ayık da, Ercegan'ı 50 yıldır tanıdığını ve uzun süre birlikte çalıştıklarını söyledi. FILA Yönetim Kurulu Üyesi Rodika Maria Yakşi ile birlikte cenaze törenine gideceklerini belirten Ayık, “Ercegan, her şeyden önce iyi bir insandı. Dünya güreşi için bir kayıp oldu. Dünya güreşini çok iyi biliyordu” dedi.

MİLAN ERCEGAN

Fransız Roger Coulon'un başkanlık yaptığı dönemde 20 yıl FILA genel sekreterliği görevinde bulunan Ercegan, 1972'de başkanlığa seçildi.

2002'de başkanlığı Raphael Martinetti'ye bırakan Ercegan, 30 yıllık FILA başkanlığı süresince çok sayıda kitap yayımladı. Dünyada güreşin gelişmesine yaptığı katkılar “paha biçilemez” olarak nitelendirilen Ercegan, 1973'te Theory and Practice of Wrestling (Güreşte Teori ve Uygulama) adlı teknik adamlar için ilk kitabı yayımladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz