Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fil hastası Rukiye’nin mucizevi kurtuluşu

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.09.2000 - 00:01

  Fil hastalığı nedeniyle yürüyemez hale gelen, intiharı bile düşünen 31 yaşındaki Rukiye Satılmış'a bir Almanla evli Güler Götze sahip çıktı, Almanya'da 10 ay süren tedaviyle talihsiz kadın yeniden yaşama döndü.

  RUKİYE Satılmış'ı kamuoyu 1998'de Valilik Halk Günü'nde tanıdı. Fil hastalığı nedeniyle ayakları inanılmaz derecede şişen Rukiye'ye dönemin Valisi Erol Çakır, maddi yardımda bulundu ancak tedavi sağlanamadı.

  28 yaşında tanıştığı hastalığı yüzünden eşinin terk ettiği, yürüyemez, çocuğuna bakamaz hale gelen Rukiye'nin yaşamı Güler Götze sayesinde değişti. Hürriyet'de okuduğu haberden etkilen Güler Götze, Almanya'da girişimlerde bulunup kampanya başlattı ve Rukiye'nin tedavisini özel bir klinikte yaptırdı.

  İki ameliyat ve 10 ay süren tedavi sonrasında bacaklarındaki fazlalıklardan büyük ölçüde kurtulan Rukiye, tatil için gelen Güler Götze ile İzmir'de buluştu, ‘‘Benim iyilik meleğim’’ diyerek boynuna sarıldı.

  DERNEK BİLE KURULDU

  Almanya'nın Münih kentinde yaşayan ve bazı firmalara danışmanlık hizmeti veren Güler Götze, 1998'de Türkiye'de tatillerini geçirirken Rukiye'nin dramına tanık olduklarını söyledi. Hürriyet Gazetesi'nde yayımlanan haberi önce eşi Michael'in gördüğünü ve sonra kendisine gösterdiğini belirten Götze, ‘‘Rukiye için çok üzüldük. Onun halini görünce elimiz kolumuz bağlı oturamadık. Adresini bulup tanıştık. Almanya'ya döndüğümüzde de neler yapılabileceğini araştırdık ve kampanya başlatabilmek için Fil Ayak Hastalığıyla Savaş Derneği'ni (Verein Zur İnternatinaialen Bekampfünd Iymphologischen Erkrankungen) kurduk’’ dedi.

  160 BİN MARK TOPLANDI

  Derneğin Başkanı Güler Hanım, eşi ile 24 yaşındaki kızı Güliz ve Almanya'da yaşayan dostlarının da yönetim kurulu üyeleri olduğunu belirtti. Derneğin kuruluşundan sonra Rukiye'nin dramını, Alman televizyonlarına taşıdıklarını anlatan Götze, ‘‘Kısa süre içinde Rukiye için 160 bin marka yakın para toplandı. En çok yardım ise Almanlar'dan geldi. Ardından fil ayak hastalığını tedavi edebilecek iyi bir hastane aradık. Földi Klinik'in kaslar konusunda uzman olduğunu ve Rukiye'nin derdine derman olabileceğini öğrendik ve hemen bağlantı kurduk. Rukiye'yi hemen Almanya'ya getirip, kliniğe yatırdık. Şimdi 7 hastamız var. Ama Rukiye'nin durumu bizim için çok farklı. Artık onun sadece tedavisiyle değil, her türlü sorunuyla ilgileniyoruz ve destek olmaya devam edeceğiz. Onun kendi ayakları üstünde durmasını sağlayacağız’’ dedi.

  YENİDEN DOĞUŞ

  Çocukluğu ve gençliğini yoksulluk içinde geçen Rukiye hastalığıyla, tek evladı Cüneyt'i doğurduktan sonra tanıştı. Doğumun ardından Rukiye'nin bacakları görenlerin bile inanamayacağı kadar şişti. Eşi evi terketti, en basit ihtiyaçlarını bile komşularının yardımıyla giderir hale geldi. Rukiye, ‘‘Türkiye'de, gittiğim tüm doktorlardan çaresizlik yanıtını almıştım. Ülkemde görmediğim yakınlığı, Földi Klinik'te gördüm. Prof. Dr. Med M. Földi ve eşi Dr. Med. E. Földi bana çok ilgi gösterdiler, aynı şekilde diğer personel de benimle çok ilgilendi ve sıcak davrandı. Oğuluma baktılar. İlk gidişimde 10 ay kaldım, ve iki ameliyat geçirdim, ilaç tedavisi gördüm. Kısa süre önce tekrar Almanya'ya gittim ve 2 ay daha klinikte kaldım. Halen ilaç tedavisi görmeye devam ediyorum. Bu tedavi yaklaşık 5 yıl sürecek. Yılda bir ya da iki defa Münih'e gitmek zorundayım ve ilaçlarım da sadece Almanya'da bulunuyor. Güler Abla ve ailesi olmasaydı, aynı sıkıntıları yaşıyor olacaktım. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Bana destek veren, yardımcı olan herkese minnettarım’’ dedi.

  Yeniden doğdum

  Rukiye mutluluktan uçuyor. Tedavisi halen süren Rukiye, ‘‘Halen ilaç tedavisi görmeye devam ediyorum. Bu tedavi yaklaşık 5 yıl sürecek. Yılda bir ya da iki defa Münih'e gitmek zorundayım ve ilaçlarım da sadece Almanya'da bulunuyor. Güler Abla ve ailesi olmasaydı, aynı sıkıntıları yaşıyor olacaktım. Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum. Bana destek veren, yardımcı olan herkese minnettarım’’ diyor...

  Afrika'da çok yaygın

  Tıpta, ‘Filaryaz’ olarak bilinen ‘Fil ayak’ hastalığı, deri altı dokusuna ve lenf sistemlerine yerleşen iplik solucanlarının yol açtığı bir hastalık. İnsan vücuduna daha çok sivrisinekler aracılığıyla yerleşen asalaklar, bacaklardaki ve üreme organlarındaki lenf damarlarına yerleşerek, dolaşımı engeller ve şişmelere neden olur. Az gelişmiş ülkelerde yaygın olarak görülen filaryazın, Afrika ülkelerinde hala çok yaygın olduğu biliniyor. Hastalık, ilk aşamalarda ilaçla tedavisi edilebiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı