« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fikret Orman Fulya Projesi'nin sürmesini istedi

Beşiktaş Kulübü'nün eski başkan adaylarından Fikret Orman, Fulya Projesi'nden 20 yılda elde edilecek tasarrufun başka yerlerden bulunabileceğini belirterek, “Fulya Projesi'nden yapılacak tasarruf senede 1 milyon dolardır. Bunu başka yerlerden bulabiliriz” dedi.

İSTANBUL (A.A)
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş Kulübü'nün Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı'nda konuşan Fikret Orman, genel kurulda Fulya Projesi'nin görüşülmesi için verilen önergeyle ilgili bir konuşma yaptı.

Orman, Fulya Projesi'nin uzun zamandır emek sarf edilen bir çalışma olduğunu vurgulayarak, “10 yıl önce onursal başkanımız Süleyman Seba'nın aday olduğu kongrede proje ile ilgili bizi heyecanlandıran bir maket vardı. Bundan sonraki toplantının ardından bütün başkan adayları her kongrede bu projeyle ilgili çalışmalarını anlattılar, ancak son iki senedir bu proje tartışılmadı” diye konuştu.

Projenin kamuoyunda konuşulmasına rağmen genel kurullarda görüşülmemesinin kendileri açısından önemli olduğunu ifade eden Orman, şöyle konuştu:

“Biz projenin bu genel kurulda görüşülmesi gerektiğini düşündük. Geçen seneki konuşmamda Beşiktaş'ın 5 kalem geliri olduğunu ve bunların temlik altına girebileceğini söylemiştim. Şimdi kulübün yayın, sponsorluk ve kira gelirleri ile bir kısım tribün gelirleri temlik altındadır. Şu ana baktığımızda elimizde nakte çevrilebilir kaynak kalmamıştır. Yönetim Kurulu, Fulya Projesi'nin 20 yıllık kira gelirinin bir kısmını kırdıracağını söylüyor. 20 senede 80 milyon dolarlık faiz kaybı olacak. Yönetim 80 milyon dolar ödeyeceğimize, 30 milyon dolar ödeyeceğimizi iddia ediyor. Bu şekilde 50 milyon dolar kazanç olacağı söyleniyor, ancak yapılan anlaşmayla kira 1. günden başlayıp 20. senenin son gününe kadar ödeneceği için bunun ortalaması 10 yıl oluyor.”

Fikret Orman, yönetimin bu anlayışıyla 10 senelik ödenecek kredide tasarrufun 50 milyon dolar olmayacağını savunarak, “Bu anlayışla 10 senede elde edilecek tasarruf 10 milyon dolardır. Bu da senede 1 milyon dolar ediyor. Kulüpte görevlendirilen Gordon Milne ne iş yapıyor. Milne'i gönderin, Beşiktaş 1 milyon dolarlık tasarruf yapar. 20 senelik geliri niye kırdırıyoruz? Ayrıca 20 senede değil, 40 senede kırdıralım kulübün kasası para dolar” şeklinde konuştu.

YÖNETİM KURULU ÜYELERİYLE TEK TEK GÖRÜŞTÜ

Fikret Orman, konuşmasına başlamadan önce kulüp başkanı Yıldırım Demirören ve diğer yöneticilerle tek tek görüştü. Orman'ın konuşmak için kürsüye geldiğinde bazı üyelerin kendisine büyük destek vermesi dikkat çekti.


Bunları da Beğenebilirsiniz