Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fikirtepe'de Topbaş izdihamı

  İdris TİFTİKÇİ - DHA - İSTANBUL
  01.02.2011 - 16:17 | Son Güncelleme: 01.02.2011 - 16:17

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vatandaşları kentsel dönüşüme karşı uyardı: "Düzenbazlara dikkat edin. Bilinçsiz bir şeylere imza atmayın. Zaten başladı, proje çalışmaları başladı. Size bu yetkiler verilecek. Büyük güvenilir firmalar çıksın."

  Fikirtepe'deki çalışmaları inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vatandaşların ilgisiyle karşılaştı. Fikirtepelilerin sevgi gösterilerinde bulunduğu Topbaş, ezilme tehlikesi geçirdi. Kendisiyle konuşmak isteyen vatandaşların arasında kalan Topbaş, güç anlar yaşadı. On İkiler Camii'nin merdivenlerine çıkan Topbaş, buradan avluda toplanan kalabalığa seslendi. Depreme karşı dayanıksız binaların yıkılıp yenilerinin yapılması planlanan bölgede, sağlıklı yapılaşma için imar artışlarına izin verdiklerini söyleyen Topbaş, muhalefetin getirdiği, buraları birilerine peşkeş çekecekler suçlamasına kulak asılmamasını istedi. Bölgedeki vatandaşları bir araya gelip, arsalarını birleştirmelerini ve daha geniş, daha yüksek ve daha dayanıklı binalar yapmalarını isteyen Topbaş, vatandaşları sahte müteahhitler konusunda da uyardı. Topbaş,"Düzenbazlara dikkat edin. Bilinçsiz bir şeylere imza atmayın. Zaten başladı, proje çalışmaları başladı. Size bu yetkiler verilecek. Büyük güvenilir firmalar çıksın" şeklinde konuştu.

  Kendisini belediyeden geliyorum, başkanın arkadaşıyım diye tanıtanlara inanılmamasını isteyen Topbaş, bu konuda vatandaşların tecrübeli ve güvenilir şirketlere başvurmasını istedi. Belediye olarak vatandaşı bilgilendireceklerini söyleyen Topbaş, "müteahhitleri siz görevlendirin, bize gönderin" diyen bir vatandaşa, " Ben müteahhit getiremem ki, getirsem yanlış olur. Büyük müteahhitler gelecek. Aman dikkat edin" şeklinde cevap verdi. Konuşmasının ardından kalabalığın büyük ilgisiyle karşılaşan Topbaş, güç anlar yaşadı. Sokağa inen ve bir süre yürüyen Topbaş ilgiden bunalınca minibüse bindi ve vatandaşlara buradan seslendi. Fikirtepe muhtarlığını da ziyaret eden Topbaş, çocuklara döner ısmarladı. Örme çorap satan yaşlı bir kadından aldığı 3 çift çoraba 300 TL ödedi.

  FİKİRTEPE'DE NE OLACAK?

  Toplam 150 hektar büyüklüğünde bir alan olan Fikirtepe’de 4 bin 500 adet parsel var. Bunun Yüzde 60’ı 200 m2’nin altında bir büyüklüğe sahip. Söz konusu alanın yüzde 95’i özel mülkiyet, kalanı yüzde 5’i ise Büyükşehir Belediyesi ve kamuya ait.Bölgedeki yaklaşık 6 bin 400 adet binada 48 bin 665 kişi yaşıyor. Hane sayısı 14 bin 629 olduğu semtte ortalama aile büyüklüğü ise 3.25 kişi. Bu, kişi başına ortalama konut büyüklüğü 25.81 m2 anlamına geliyor.Aynı zamanda sağlıksız konut alanlarının iyileştirilmesinin amaçlandığı kentsel dönüşüm projesi ile donatıların arıtılarak kentsel yaşam standardının yükseltilmesi, yapılaşmanın zemin yapısına uygun hale getirilmesi ve konutlar alanında sanayinin dönüştürülmesi de hedefleniyor.Fikirtepe’de parsel birleştirme/ tercihli uygulamada Konut ve ticaret alanlarında, parselin büyüklüğüne göre imar hakkı-emsali de daha çok olacak. Buna göre 200 m2 ve altı için 1,10 olan imar hakkı-emsali 200 m2 ile 4.000 m2 arasında 2,80’e kadar değişen emsaller ile yapılara artış imkanı doğuyor. 4.000 m2 üzeri olanlara ise bu oran 3,10 oranına kadar yansıyacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı