Gündem Haberleri

  Figen Yüksekdağ: Bu halk size selam söyletir

  Ümit KOZAN - Fırat KESKİNKILIÇ / ANKARA, (DHA)
  28.01.2015 - 01:28 | Son Güncelleme:

  HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, partisinin grup toplantısında konuştu. Yüksekdağ, "Kobani zaferi ilan edildikten sonra Kobani’ye selam gönderiyor Başbakan. Keşke bu selamı yüzlerce insan ölmeden, Türkiye’deki barış ortamı gerilim sarmalına terkedilmeden de söylemeyi başarabilseydiniz. Selamı söyleyene değil, söyletene bakın. Bu halk size selam söyletir. Yaşananlar artık başarabileceğimizi gösteriyor" dedi.

  Yüksekdağ, Yunanistan’da Syriza’nın seçim galibiyeti ve Kobani ile çifte zafer kutladıklarını söyledi. Yüksekdağ, "Syriza’nın zaferi hepimizin zaferi, ortak geleceği demektir. Yunan halkının kaydettiği başarıyı kendi başarımız olarak görüyoruz. Bu başarıyı kendi sevincimiz olarak yükselteceğiz" diye konuştu.

  "YAŞANANLAR ARTIK BAŞARABİLECEĞİMİZİ GÖSTERİYOR"

  Kobani ile ilgili olarak Yüksekdağ, "134 gün süren şanlı Kobani direnişi, büyük zaferle kazanımını ve tarihsel iradesini ilan etti. Kobani zaferi bütün dünyanın ezilen halklarının zaferidir, bütün Ortadoğu halklarının umududur. Kobani zaferi ilan edildikten sonra Kobani’ye selam gönderiyor Başbakan. Keşke bu selamı yüzlerce insan ölmeden, Türkiye’deki barış ortamı gerilim sarmalına terkedilmeden de söylemeyi başarabilseydiniz. Selamı söyleyene değil, söyletene bakın. Bu halk size selam söyletir. Yaşananlar artık başarabileceğimizi gösteriyor. Bu halkın kazanamayacağını düşünenler kaybetmeye mahkumdur. Biz, her yerden kazanmaya odaklanmış siyasi yürüyüşü çoktan başlattık ve menziline doğru götürüyoruz. Artık Türkiye halkları hiçbir şeyden korkmasın" diye konuştu.

  "BÖYLE BİR ZEMİNDE NASIL YENİ ORTADOĞU İNŞA EDECEKSİNİZ?"

  Hükümetin iç ve dış politikasının çöküş noktasına geldiğini belirten "Dış politikaları çöktü, komşularıyla kavgalılar, etrafında güvenecekleri bir tane komşuları yok. Hal böyle olunca dış politikayı gidip Somali’de yapıyorlar. Böyle devam ederseniz dış politikayı Somali’de, Malezya’da yapmaya devam edersiniz. Çökmüş Suriye politikası üzerinden yeni Ortadoğu projesi geliştireceklerini iddia ediyorlar. Sizin dış politikanız derinde değil, Akdeniz sularında kıyıya vurdu. Böyle bir zeminde nasıl yeni Ortadoğu inşa edeceksiniz? Yeni Ortadoğu inşa edemezsiniz ama inşa edilmekte olan yeni Ortadoğu var, gelin ona katkı sunun. Rojava’da, Şengal’de, Mahmur’da, Musul’da, Kerkük’te yeni bir Ortadoğu şekilleniyor. Kürtler ile, Ezidiler ile, Türkmenler ile dost olun" dedi.

  "AKP HÜKÜMETİ VE CUMHURBAŞKANI, ORTADOĞU’NUN ESKİYEN SAYFALARINA DAHİL OLUR SADECE"

  Yüksekdağ, "Ortadoğu politikanızı dostluk ve kardeşlik ekseninde geliştirin. Yeni Ortadoğu’ya dost olmayı başarabilirseniz dış politika sahibi olursunuz. Aksi halde kaybetmeye mahkumsunuz. Siyasi iktidar, bu zihniyetle asla yeni Ortadoğu siyaseti yapamaz. AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı, Ortadoğu’nun eskiyen statükoları ve sayfalarına dahil olur sadece. İstediğiniz kadar Kuzey Suriye’yi kabul etmeyin. Bu gerçek kendisini size dayatacaktır. Kuzey Irak değil, güney Kürdistan, Kuzey Suriye değil, Rojavadır orası. Cumhurbaşkanı da hükümet de bunu öğrenecek. Türkiye hükümetine düşen görev ve sorumluluk, Rojava’yı resmen tanımaktır ve Türkiye halklarının dostu ve müttefiki olarak ilan etmektir" diye konuştu.

  "KÜRTÇE ÇALIŞMAYA GÖSTERDİĞİN HEVESİN BİR KISMINI ÖNÜNDEKİ MÜZAKERE TASLAĞINI ÇALIŞMAYA HARCA"

  Davutoğlu’nun Kürtçe öğrenme isteği ile ilgili olarak Yüksekdağ, "Başbakan, Kürtçe çalışmaya gösterdiğin hevesin bir kısmını önünde bekleyen müzakere taslağını çalışmaya harca. Başbakan rafa kaldırmaya çalıştıkları taslakla ilgili gerçek siyasi sorumluluk üstlensin. Bunu üstlenmezse çözüm ve müzakere sürecinin geleceği aydınlık değildir" dedi.

  "GÖZÜNÜZ ÇÖZÜMDE DEĞİLSE BÖYLE PAKETLER ÇIKARIRSINIZ"

  Yüksekdağ, "2015 seçimlerinden sonra çözüm masası yeniden kurulacak. Seçimden sonra bizim o masadaki yerimiz tartışmalı değildir ama siyasi iktidarın masadaki yeri güvende değildir. Bu süreci iktidara harcatmayacağız. Hükümet demokrasi yerine mermer gibi iç güvenlik paketi ile karşımıza çıktı. Gözünüz çözümde değilse böyle paketler çıkarırsınız" diye konuştu.

  "BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlık sistemi tezini, ’Kral Abdullah’ın meclisini oluşturma hayali’ olarak belirten Yüksekdağ, seçimde Meclis’e daha büyük çoğunlukla geleceklerini ve buna izin vermeyeceklerini belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı