Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FIFA'dan gerekçeli karar geldi

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Kemal Kapulluoğlu, 22 sayfalık gerekçeli kararın dün öğleden sonra ellerine ulaştığını ve alışılmış formatta bir karar olmadığını söyledi. Cezanın gerekçelerini FIFA'nın ayırmadığını belirten Kapulluoğlu, genelde Türkiye Futbol Federasyonu'nun üzerine düşen yükümlülükleri gereği gibi yerine getirmediğine dayandırdığını söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, FIFA'nın Türkiye'ye verdiği cezaya ilişkin gerekçeli kararın gelmesinin ardından itiraz için başvurunun yapıldığını, maçların seyircili oynanabilmesi yönünde çaba harcayacaklarını belirtti.

Ulusoy, yarın Çek Cumhuriyeti ile yapılacak özel milli maç nedeniyle geldiği İzmir'de, kulüp başkanlarıyla öğle yemeğinde buluştu. Çek Cumhuriyeti ile yarın (A) Milli, A2 ve Ümit Milli takımlarının aynı şehirde maç yapacağını belirten Ulusoy, “Aynı gün aynı şehirde 3 milli maç yapıldığını ben daha önce hatırlamıyorum. Bu güzellik İzmir'e nasip oldu” dedi.

CAS'A GİDİLECEK

İsviçre maçından sonra çıkan olaylar nedeniyle Türkiye'ye verilen 6 maçlık cezanın gerekçeli kararının geldiğini ve FIFA Tahkim Kurulu'na itiraz için müracaatın yapıldığını kaydeden Ulusoy, şöyle konuştu: “Tahkimden netice çıkmazsa Uluslararası Spor Mahkemesi'ne (CAS) gideceğiz. Temmuz-Ağustos'a kadar süreç devam eder. Maçları seyirciliye döndürebilir miyiz, ona bakacağız. Çünkü bu maçta seyirci en küçük bir şekilde hadisenin içinde olmadı. Ülkemiz adına en iyi sonucu alabilmek için elimizden geleni yapacağız.”

Diyarbakırspor-Konyaspor maçında çıkan olaylara ilişkin raporları henüz okumadığını kaydeden Ulusoy, bu raporlar okunduktan sonra Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun bu hafta bir karar vereceğini belirterek, “Cezanın ne olacağını benim şimdi bilmem mümkün değil. Basın şimdiden bu cezayı vermesin, ancak bu görüntüler hiç yakışmadı ve Diyarbakır halkına en büyük zararı verdiler. Diyarbakır'da 7-8 yıldır böyle büyük olaylar yaşanmıyordu” diye konuştu.

Avrupa Şampiyonası grup elemelerinde Türkiye'nin rakibi olan Yunanistan'ın, Diyarbakır'daki olayın görüntüleriyle FIFA'ya başvurduğuna ilişkin iddiaların bulunduğunun belirtilmesi üzerine Ulusoy, “Bu sadece bir söylenti, ancak rakiplerimiz bu durumu kullanmak isteyecektir. Dünya kamuoyuna böyle görüntüler vermek bize yakışmadı” şeklinde değerlendirme yaptı.

ANONS GERİ GELİYOR

Ulusoy, statlarda küfrün önlenmesi için, daha önce başkanlık yaptığı dönemde uygulanan anons yönteminin geri geleceğini kaydetti.
Anonsun kaldırılmasının küfrün artmasına yol açtığını vurgulayan Ulusoy, şöyle devam etti:
“Bundan önceki dönemimizde hakemler maçı durduruyor, anons yaptırıyordu. Yine böyle olacak. Gerekirse maç tatil edilecek, oynanmayacak. Küfrü kabul etmemiz mümkün değil. Hele hele Aziz Yıldırım'a küfür edilmesini tasvip etmemiz mümkün değil. Bizler, Aziz bey, Özhan bey kim olursa, Türk futbolunun gelişmesi için fahri olarak görev yapıyoruz. Bu işin üstesinden elbirliği ile geleceğiz.”


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler