« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FIFA'daki skandal büyüyor

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'ndeki (FIFA) yolsuzluk skandalı, Katar'ın 2022'de yapılacak Dünya Kupası'na evsahipliği hakkını satın aldığı iddiasıyla iyice derinlik kazandı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
FIFA Başkanı Sepp Blatter'in sağ kolu olarak bilinen Genel Sekreter Jerome Valcke, Başkan Yardımcısı Jack Warner'a, Katar'ın evsahipliği hakkını satın aldığına işaret eden bir elektronik posta gönderdiğini kabul etti.
Valcke, gazetecilere yaptığı açıklamada, Warner tarafından ifşa edilen elektronik posta mesajının doğru olduğunu söyledi.

Warner'ın, elektronik postanın sadece bir kısmını açıkladığını belirten Valcke, bunun özel bir mesaj olduğunu ve durumu görüşeceklerini kaydetti.

Warner, yetkilerinin alınmasından sonra yaptığı açıklamada, Valcke'nin gönderdiği mesajda, “Bin Hammam'ın FIFA başkanlığına adaylığını niye koyduğunu anlayamıyorum. Bunu, gerçekten başkan olabileceğini düşündüğü için mi, yoksa Blatter'den ne kadar hoşlanmadığını göstermek için mi yapıyor? Yoksa FIFA'yı da, Dünya Kupası'nı aldığı gibi satın alabileceğini mi düşünüyor?” ifadesini kullandığını söylemişti.
 
FIFA etik komitesi, haklarında rüşvet suçlaması bulunan eski başkanlık adayı Katarlı Muhammed Bin Hammam ile Jack Warner'ın yetkilerini geçici olarak askıya almıştı.

Komite'nin açıklamasında, Bin Hammam ile Warner hakkındaki soruşturmanın daha ileriye götürülmesine yetecek somut kanıt bulunduğu belirtilmişti.

Bin Hammam ile Warner'ın, 10-11 Mayıs'ta Trinidad'da yapılan Karayipler Futbol Birliği toplantısında delegelere 40 bin dolar rüşvet verdikleri iddia ediliyor.

Bin Hammam, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle bugün adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Etik Komitesi ayrıca, benzeri bir suçlamayla soruşturulan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in yolsuzluk yaptığına dair somut bir kanıt bulunmadığına kanaat getirmiş ve Çarşamba günü yapılacak seçime tek aday olarak girecek olan mevcut başkanın bir dönem daha seçilmesinin yolunu açtı.

KATAR FIFA'DAN AÇIKLAMA İSTEDİ

Katar tarafından yapılan açıklamada ise, evsahipliği hakkının satın alındığına dair iddia kesin bir dille yalanlandı ve FIFA'dan derhal açıklama yapması istendi.

Açıklamada, 2022 Dünya Kupası'na evsahipliği hakkının elde edilmesine herhangi bir hile karıştırılmadığı belirtildi ve “FIFA Genel Sekreteri'nin beyanı üzerine FIFA'dan acilen bir açıklama bekliyoruz. Aynı zamanda, başvurabileceğimiz yasal olasılıkları gözden geçiriyoruz” ifadesi kullanıldı.

Bunları da Beğenebilirsiniz