« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FIFA U20 Dünya Kupası grup istatistikleri

Türkiye'de düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda grup maçları geride kalırken, bugüne dek oynanan 36 karşılaşmayı toplam 173 bin 800 biletli seyirci izledi.

A.A
SON GÜNCELLEME

İstanbul, Antalya, Bursa, Kayseri, Gaziantep, Trabzon ve Rize'de oynanan karşılaşmaları tribünlerde maç başına ortalama 4 bin 828 seyirci takip ederken, 2013 Türkiye, dünya kupaları tarihindeki en düşük seyircili ikinci turnuva durumuna geldi. Tunus'ta 1977 yılında düzenlenen ve toplam 22 bin seyircinin izlediği ilk Dünya Kupası'nı geride bırakan 2013 Türkiye, son 16 turu, çeyrek, yarı finaller ve final karşılaşmalarında seyirci sayısını artırarak, 9667 ortalamalı 2005 Hollanda ve 9737 ortalamalı 2001 Arjantin'i yakalamaya çılaşacak.

Bu arada, 2011'de Kolombiya'da düzenlenen son şampiyonayı toplam 1 milyon 309 bin 929 seyirci izlemiş ve maç başına 25 bin 191 seyirci ortalaması yakalanmıştı.

İspanya 3 maçını da kazandı

Grup maçlarının en başarılı takımı İspanya oldu. A Grubu'nda Fransa, Gana ve ABD ile mücadele eden İspanyollar, oynadıkları 3 maçı da kazanarak, 9 puanla ilk sıradan son 16'ya kaldılar. İspanya, 6 grupta, tüm maçlarını kazanan tek ekip olarak dikkati çekti.

En golcüsü Portekiz

B Grubu'nu lider tamamlayan Portekiz ise grup maçlarının ardından en golcü takım unvanını aldı. Portekiz, oynadığı 3 maçta rakip fileleri 10 kez havalandırdı. İspanya, 7 golle ikinci sırada yer alırken, Irak, Uruguay ve Nijerya da 6'şar gol kaydetti. Bu arada Yunanistan sadece 3 gol atarak, D Grubu'nu lider bitirdi.

En golcü futbolcu Bruma

Gruplarda oynanan 36 maç sonunda en golcü futbolcu Portekizli Bruma oldu. Bruma, oynadığı 3 maçta toplam 5 gol atarak, ilk sırada yer aldı. İspanyol futbolcu Jese 4 golle ikinci, Nijeryalı Abdul Ajagun ve Portekizli Aladje ise üçer golle, grup maçlarının ardından üçüncü sıraya yerleştiler.

En "hırçın" takım Şili

E Grubu'nda mücadele eden Şili, grup maçlarının ardından turnuvanın en "hırçın" takımı durumuna geldi. Grubunu ikinci sırada tamamlayarak son 16 takım arasına giren Şili'de futbolcular 7 sarı, 1 de kırmızı kart gördü. Şilili futbolcular 56 faul yaparken, 48 faule maruz kaldı. Şili'nin ardından yine bir Güney Amerika takımı Paraguay, 5 sarı, 1 kırmızı kartla ikinci sırada yer aldı. Paraguaylı futbolcular da 3 maçta 46 faul yaptı. Toplam 10 sarı kart gören Hırvatistan ise bu alanda üçüncü sırada yer aldı.

En centilmeni Uruguay

Dünya Kupası'nın grup maçlarındaki en centilmen takımı Uruguay oldu. F Grubu'nda ikinci sıradan son 16 takım arasına kalan Uruguay, 3 maçta sadece 1 kez sarı kart görürken, en az faul yapan takım olmayı başardı. Oynadığı 3 karşılaşmada 36 faul yapan Güney Amerika ekibi, 62 kez faule maruz kaldı. Uruguay, böylece 24 takım içinde en çok faul yapılan ekip olarak da dikkat çekti.  Uruguay'ın yanı sıra Yunanistan ve Yeni Zelanda da grup maçlarını
birer sarı kartla tamamladı. D Grubu'nu lider tamamlayan Yunanistan 39, F Grubu'nda son sırada yer alıp elenen Yeni Zelanda ise 44 faul yaptı.

Kırmızı kart gören futbolcular

Grup maçlarındaki iki kırmızı kartı, Şili ve Paraguaylı futbolcular gördü. Şilili Cristian Cuevas, Mısır ile oynadıkları ilk maçta turnuvanın ilk kırmızı kartını görürken, Paraguaylı Gustavo Gomez ise Yunanistan ile oynadıkları son maçta ikinci sarı karttan oyun dışında kaldı.

Küba gole doydu

Dünya Kupası'na ilk kez katılan Küba, turnuvayı puansız tamamlarken, gruplarda en çok gol yiyen takım unvanını da aldı. Küba, oynadığı 3 maçta kalesinde toplam 10 gol görürken, rakip fileleri sadece 1 kez havalandırdı. ABD 9, Yeni Zelanda ve El Salvador ise 7'şer gol yiyerek turnuvayı tamamladı.

Puansız iki takım

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda grup maçlarında Küba ve Yeni Zelanda puan almayı başaramadı. B Grubu'nda mücadele eden Küba ile F Grubu'ndaki Yeni Zelanda oynadıkları 3 maçı da kaybedip, turnuvaya puansız veda etti.

7 takımın yenilgisi yok

Şampiyonada son 16 takım arasına kalan 16 takımdan 7'si yenilgi yüzü görmedi. A Grubu'nda İspanya, B Grubu'nda Portekiz, C Grubu'nda Kolombiya, D Grubu'nda Yunanistan ve Paraguay, E Grubu'nda Irak ve F Grubu'nda Hırvatistan, yenilgi almadan bir üst tura çıktı.

36 maçta 101 gol atıldı

Gruplarda oynanan 36 maçta toplam 101 gol atıldı. Böylece grup karşılaşmalarının ardından Türkiye'deki turnuvanın maç başına gol ortalaması 2,81 oldu. En gollü grup toplam 21 gole sahne olan B Grubu'ydu. A Grubu'nda 20, E Grubu'nda 17, Türkiye'nin yer aldığı C Grubu ile F Grubu'nda 15'er gol atılırken, en az gol Yunanistan, Paraguay, Meksika ve Mali'nin yer aldığı D Grubu'nda kaydedildi. Bu grupta seyirciler 13 gol görebildi.

 

 

 

 

 

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz