« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FIFA, kale teknolojisi testleri için takvim belirledi

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), kale çizgisi teknolojisi testleri için takvimini belirledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Zürih'teki FIFA toplantısında, bu teknolojiye sahip firmaların en geç gelecek ay sonuna kadar FIFA'ya başvurmasının gerektiği ve ilk testlerin bu yıl Eylül-Aralık aylarında yapılacağı açıklandı.

Yetkililer, testlerin hem gündüz hem de gece yapılacağını ve en az yüzde 90 başarı sağlayan sistemlerin 2012'nin Mart-Haziran aylarında tekrar test edileceğini bildirdiler.

Açıklamaya göre, bu testlerin sonuçları 2012'nin Temmuz ayında futbol oyun kurallarını belirleyen Uluslararası Futbol Birliği Kuruluna (IFAB) sunulacak. IFAB'ın kabul etmesi halinde 2014 Dünya Kupası'ndan önce sistemin kullanılabileceği belirtiliyor.

IFAB, teknolojisinden faydalanılabilecek aday firmalardan, topun çizgiyi geçip geçmediğinin bir saniyede doğrulanmasını istiyor. Kullanılması halinde, sadece hakemler bu sistemden gelecek bilgiden haberdar olacak ve daha doğru kararlar verebilecek.

2 ay önceki IFAB toplantısında 10 sistemin test edildiği, ancak hiçbirinin yeterli başarıyı sağlayamadığı belirtildi.

Özellikle 2010 Dünya Kupası'nda bazı maçlarda bariz hakem hataları yapılması üzerine, teknolojinin futbolda kullanılmasına karşı olduğunu söyleyen FIFA Başkanı Sepp Blatter bu kararından vazgeçmiş ve kale çizgisi teknolojisi testlerine başlanacağını açıklamıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz