« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FIFA: İsviçre'ye ceza yok

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Sion Kulübü'ne gerekli yaptırımı uyguladığı gerekçesiyle İsviçre Futbol Federasyonu'na ceza vermeyeceğini açıkladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
FIFA'nın açıklamasında, Sion'un 36 puanının silinmesine karar veren İsviçre Futbol Federasyonu'nun, “FIFA Yönetim Kurulu'nun 16 Aralık'ta ilettiği talebe uygun davrandığı” belirtildi.

FIFA, 16 Aralık'ta federasyona uyarıda bulunarak, Sion davasını 13 Ocak 2012'ye kadar çözmesi için süre tanımış ve “Süre bittiğinde davanın çözülmemiş olması halinde, İsviçre Futbol Federasyonu'nun üyeliğinin 14 Ocak'tan itibaren otomatik olarak askıya alınacağını” bildirmişti.

İsviçre Futbol Federasyonu, geçen hafta, FIFA ile mahkemelik olan Sion kulübünün 36 puanının silinmesine karar vermişti.

-Sion davası-

FIFA, İsviçre'ye bu uyarıyı karmaşık bir yasal mesele haline gelen, Sion'un UEFA Avrupa Ligi'nden men edilmesi davasıyla ilgili olarak yapmıştı.

FIFA, Sion'a, 2008'de yaptığı bir transferin usulsüz olması nedeniyle transfer yasağı getirmiş, kulüp yasak devam ederken geçen yaz 6 oyuncu transfer etmişti.

Bu 6 futbolcu Valais'deki yerel mahkemeye başvurmuş, mahkeme bu oyuncuların Sion'da oynamasında sorun olmadığına karar vermiş, Sion, bu oyuncuları İsviçre Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ndeki bazı maçlarda oynatmıştı.
UEFA, Sion'u bu 6 oyuncuyu oynattığı gerekçesiyle UEFA Avrupa Ligi'nden men etmişti. Bunun üzerine Sion, Martigny'deki yerel mahkemeye başvurmuş, mahkeme UEFA'nın haksız olduğuna ve takımın tekrar UEFA Avrupa Ligi'ne alınması yönünde karar vermişti. Bu arada, İsviçre'deki üst mahkeme ise Valais mahkemesinin kararını bozmuş, UEFA'yı haklı bulmuştu.

Davanın taşındığı Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi de (CAS), iki gün önce UEFA'nın haklı bulunduğunu açıklamış ve Sion Kulübü'nün UEFA Avrupa Ligi'ne tekrar dahil edilmesi yönündeki talebini reddetmişti.

FIFA'nın talebi

İsviçre'ye davayı çözmesi için yaklaşık 1 ay süre veren FIFA, Sion'un bu 6 futbolcuyu oynattığı tüm lig maçlarında 3-0 hükmen mağlup ilan edilmesini istemişti.

FIFA'nın açıklamasında, “Sion'un, yasak uygulanırken transfer ettiği futbolcuları oynattığı maçlarda hükmen yenik sayılması gerekmektedir” ifadeleri kullanılmıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz