« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FIFA çıkış arıyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

İcra Kurulu bugünkü toplantısında Dünya Kupası Finalleri kontenjanı konusunda boykot tehditi savuran Asya Futbol Konfederasyonu için çare arayacak.

DÜNYA futbolunun patronu FIFA, bugün İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak İcra Kurulu toplantısında Asya'lıların 2002 Dünya Kupası'nı boykot etme tehditini ortadan kaldırmanın çarelerini arayacak. Aralarında Şenes Erzik'in de bulunduğu 24 kişilik İcra Kurulu yarına kadar Asya'nın problemini çözmeye çalışıp ve Japonya ile G.Kore'de yapılacak 2002 Dünya Kupası'nın maç formatını belirleyecek.

Dünya Kupası finalleri için doğrudan 3 takımın katılması kontenjanı olan Asya Futbol Konfederasyonu (AFC), Aralık 1998'de bir ultimatom vermiş, FIFA'yı boykot tehditi savurmuştu. AFC ile gerginlik, FIFA'nın Fransa 98'in ardından Okyanusya grubunu kazananın, Güney Amerika takımı ile finallere gidebilmek için Play-off oynamasına karar vermesiyle patladı. Daha önce Asya ülkeleri sadece Okyanusya elemesi oynuyordu. AFC, istedikleri yarım kontenjan hakkının kendilerine tanınmaması halinde nisan ayında üyeleri arasında boykot kararını oylayacaklarını açıkladı.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler