Dünya Haberleri

DÜNYA

  Fidel Castro'ya uyuşturucu davası

  Hürriyet Haber
  07 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ocak 1999 - 00:01

  Fransa'da sürgünde yaşayan bir Kübalı, uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle Küba Lideri Fidel Castro aleyhinde dava açmak üzere Paris'te mahkemeye başvurdu. Dava başvurusunda bulunan kişinin 1989 yılında ABD'ye uyuşturucu kaçırmak suçundan Küba'da idam edilen Albay Antonio de la Guardia'nın kızı Ileana de la Guardia olduğu belirtildi.

  Bu arada Fransız fotoğrafçı Pierre Golendorf Küba'da iki buçuk yıl hapis yattığı için, Kübalı sanatçı Lazaro Jordana ise ülkeden izinsiz çıktığı gerekçesiyle dört yıl hapis cezasına çarptırıldığı için Castro hakkında ‘insanlık suçu işlediği’ gerekçesiyle dava açtılar.

  Adli kaynaklar büyük bir ihtimalle Castro hakkında soruşturma açılacağını, ancak devlet başkanı sıfatıyla dokunulmazlığa sahip olması nedeniyle insanlığa karşı suç işlemekten yargılanmasının mümkün olmadığını belirttiler. Fransız yasaları sadece bir devletin egemenliğini doğrudan ilgilendiren konularda devlet ya da hükümet başkanlarının dokunulmazlığını tanıdığı için, Castro aleyhinde uyuşturucu kaçakçılığından dava açılabilmesi mümkün.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı