"Muammer Elveren" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Muammer Elveren" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Muammer Elveren

Fidel Castro'nun öteki yüzü

Küba'nın Efsane lideri Fidel Castro'nun yakın koruması Sanchez, Castro’nun halkına ve kamuoyuna gözüktüğünün aksine sanıldığı gibi sade bir yaşam sürmediğini, halkçı bir Komünist gibi değil milyarder bir kapitalist gibi çok lüks bir yaşam sürdüğünü söyledi.

Fransa Devlet Televizyonu “France-2” Kanalı Küba’nın efsane lideri Fidel Castro’nun tam 17 yıl yakın koruması olarak görev yapan Juan Reinaldo Sanchez’i canlı yayına çıkararak l’Express dergisinden Axel Gylden ile birlikte yazdığı “La Vie Cachée de Fidel Castro-Fidel Castro’nun Gizli Hayatı” adlı kitabıyla ilgili röportaj yaptı.

Sanchez, Castro’nun halka ve dünya kamuoyuna gözüktüğünün aksine özel yaşamında sanıldığı gibi sade bir yaşam sürmediğini, halkçı bir komünist gibi değil milyarder bir kapitalist gibi çok lüks bir hayat ve tabiri yerindeyse ‘krallar gibi’ şaşaalı bir yaşam sürdüğünü söyledi. Yakın koruma Sanchez, Görevi boyunca Castro’nun yaşamını nerdeyse günü gününe bir deftere not ettiğini ve yazdıklarının Küba liderinin özel hayatının tüm gizli kalmış detaylarını yansıttığını vurgularken şu görüşleri paylaştı.

“Fidel Castro halkın önünde farklı özel yaşamında farklı biri oluyordu. Domuzlar Körfezi’nin güneyinde ancak milyarderlerin yaşayabileceği adeta cennet gibi olan “Cayo Piedra” adlı özel bir adası ve “The Aquarama II” isimli çok lüks bir yatı vardı. Yat çok ender bulunabilen “Angola ahşabı” ile yapılmıştı. Yatın motorları dönemin Sovyetler Birliği lideri, Komünist Partisi Genel Sekreteri Leonid Brejnev tarafından gönderilmişti. Çok özel misafirlerini da ağırladığı ada’da bir Bowling salonu, basketbol sahası ve tam teşekküllü bir sağlık merkezi, lüks bir Bungalov, bir kaplumbağa çiftliği, Yunus balıklarının bulunduğu bir havuz ve özel bir marina vardı. Castro zıpkınla balık avlamayı çok seviyordu.

Castro’nun Havana’da da çok lüks bir malikânesi vardı. Akşamları çok sevdiği siyah deri koltuğuna kurulur en sevdiği içki olan Chivas Regal viskisi içerdi. Küba halkına, devrimden sonra dinlenmeye ve kendine vakit ayırmaya zaman bulamadığını, tatil yapmanın burjuva yaşam tarzı olduğu ve bunu yapanlardan nefret ettiğini söylerdi. Ancak bütün bu söyledikleri yalandı zira gizli yaşamında tam tersini yapıyordu. Aslında onun için zenginlik “siyasi hayatta kalma, güç ve kişisel korunma” aracıydı. Castro, her zaman yanında en az 10 koruması ve ona kan verebilecek iki kişiyi hazır bekletiyor ve tüm seyahatlerine beraber götürüyordu.

Kitapta "Comandante" olarak anılan Fidel Castro “Çok karizmatik, zeki, manipülatif, soğukkanlı, benmerkezci ve öfke nöbetlerine çok yatkın” sözleriyle tarif edilirken şimdiye kadar hiç kimsenin bilmediği özel yaşamı ile ilgili şu bilgilere yer veriliyor

“Beş çocuğu olan karısı Dalia’yı 1961 de tanımıştı ama dış dünya bunu 2006 yılında öğrendi. Dalia Castro’nun çocuklarıyla Punto Zero’da ikamet ediyordu. Metresi Celia’nın ise Dalia’dan haberi yoktu zira o üç katı Fidel Castro’ya ayrılan bir binada yaşıyordu. Fidel Castro her fırsatta kapitalist yaşamı eleştiriyor, halkın kemer sıkmasını ve fedakârlık yapmasını istiyor ancak kendisi hiçbir lüksten geri kalmıyordu. Tabii ki Devlet başkanlarının halktan farklı bir yaşamları olabilirdi ama hiçbir devlet başkanının özel marinasına bağlı 4 gemisi ve bunlarla ilgilenen 100 personeli yoktu”

Fransa’da Michel Lafon yayınevinin yayınladığı “Fidel Castro’nun Gizli Hayatı” kitabında Castro’dan sonra Küba’yı yöneten kardeşi Raul ile de ilgili önemli bilgiler aktarılırken uyuşturucu trafiğine adı karıştığı ve bundan ağabeyinin de haberi olduğu ileri sürülüyor. Kitabın o bölümünde “Fidel Castro Raul için bir “Baba” gibidir. Onlar sadece Küba yönetimi ile ilgili olarak değil özel konular için her gün görüşüyorlardı. Bu onlar için bir ihtiyaçtı. Raul’un uyuşturucu ve silah kaçakçılığıyla ilgisi vardı Fidel Castro'da ülkedeki bu kaçakçılıktan haberdardı ve bundan payını alıyordu. İki kez İçişleri Bakanının kendisine dolar dolu valiz getirdiğini gördüm ama bu paralarla ilgili ne Meclis’e hesap verildi ne de kimseye bir bilgi verildi”.

Evet… 329 sayfalık kitabın en önemli bölümlerinde şu anda Miami’de kızı ve eşiyle yaşayan Sanchez’in anlattıkları bunlar. Abartılı mı abartısız mı bilemem ama kitapta daha çok şeyler anlatılıyor. Sovyetler Birliği’nde Moskova temsilciliği yaptığım Gorbaçov’lu yıllarda Devletin üst düzey yöneticileri, Komünist partisi Genel Sekreteri Gorbaçov, Kızıl ordu ve KGB yöneticilerinin Kırım’ın Yalta sahillerinde özel yazlıkları olduğunu ve bir ekmek için saatlerce kuyruk bekleyen insanların aksine onların refah içinde yaşadığını biliyorum ama Fidel Castro için anlatılanların onda birinin onlarda olduğunu düşünmüyorum.

X