Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Fiber internette 3'üncü

  Hürriyet Haber
  20.07.2012 - 13:37 | Son Güncelleme:

  Türkiye, fiber internette Turkcell Superonline ile Avrupa ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 3. ülke oldu.

  Avrupa’nın en önemli pazar araştırması ve danışmanlık firmalarından IDATE’in Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi (FTTH Council Europe) için hazırladığı son raporda Türkiye, Turkcell Superonline’ın 2011 yılının son 6 ayında fiber internette 70 binin üzerinde yeni abone sayısıyla, Avrupa ilk 5 sıralamasında İspanya ve Hollanda’yı geride bırakarak üçüncü sırada yer aldı. Listenin başında ise 100 bin yeni abone ile Ukrayna ve 73 bin yeni abone kazanımıyla Fransa bulunuyor.

  Fiber internet konusunda dünyanın en saygın kurumlarından FTTH (Fiber-To-The-Home/Eve Kadar Fiber) Konseyi’nin önceki raporunda da, penetrasyon açısından bir sıra daha yükselerek İtalya’nın önünde 7. sırada yer alan Türkiye, son raporda yeni abone kazanımına göre Avrupa’da ilk 3’e girdi. Türkiye raporda ayrıca, 2011 sonu itibariyle 200 binin üzerinde fiber abonesi olan ülkeler arasında, Portekiz ile birlikte en yüksek büyümeyi gerçekleştiren ülke oldu.

  Turkcell Superonline saniyede 1000 Mb internet hızı veren ilk 10 ülke arasında

  Yaptığı yatırımlarla Türkiye’yi fiber internet alanında dünyayla boy ölçüşür hale getiren ve Türkiye’de evlere fiber internet götüren ilk telekom operatörü olan Turkcell Superonline Mayıs 2011’de dünyada bu hizmeti veren 5. ülke olarak lanse ettiği 1000 Mbps hizmeti ile de raporda yer aldı. IDATE raporuna göre, Türkiye, Turkcell Superonline ile 100 binin üzerinde haneye 1000 Mbps hizmeti veren 10 ülkeden biri oldu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı