« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FIBA'nın yeni başkanı Bob Elphinston

Japonya'nın başkenti Tokyo'daki Prince Hotel Park Tower'da yapılan FIBA Dünya Kongresi'nde üye 104 ülkenin katıldığı seçimlerde Bob Elphinston, Uluslararası Basketbol Federasyonu'nun (FIBA), 2006-2010 dönemi başkanlığına seçildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Japonya'daki Dünya Kongresi'nde ayrıca, FIBA'nın 2006-2010 Merkez Kurulu'nun başkan yardımcısı, genel sekreteri ve 16 üyesi de belirlendi. Buna göre, FIBA Başkan yardımcılığına Yunanlı Yorgo Vassilakopulos ve Genel Sekreterliğe de İsviçreli Patrick Baumann seçildi.

Avustralya Ulusal Basketbol Ligi'nin (NBL) kurucularından olan 64 yaşındaki Avustralyalı Elphinston, FIBA başkanı seçilmesinden dolayı büyük gurur duyduğunu ifade ederek, basketbolun dünyada futboldan sonra en çok oynanan ikinci takım sporu olduğunu ve FIBA başkanı seçilmesiyle bu spor dalının daha da gelişmesine doğrudan katkıda bulunma şansını elde ettiğini söyledi.

Japonya'da, en fazla seyirciyle, 155 ülkedeki televizyon yayınıyla ve 5 kıtadan en güçlü performanslarla bugüne kadar en iyi FIBA Dünya Şampiyonası'nın tecrübe edildiğini ifade eden Elphinston, FIBA'nın, 2008 Pekin Olimpiyatları için sabırsızlandığını bildirdi.

1984 Los Angeles Olimpiyatları'nda Avutralya erkek basketbol takımının menajerliğini yapan Elphinston, 1961'den bu yana basketbola ve 1991'den bu yana da uluslararası spora büyük katkılarıyla dünyada en çok saygı duyulan spor yöneticilerinden biri olarak görülüyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz