Fibabanka'nın tahvil ihracına 800 milyon dolarlık talep geldi

Hürriyet Haber
04.05.2017 - 17:33 | Son Güncelleme: 04.05.2017 - 17:35

Fibabanka'nın toplam 300 milyon dolar nominal değerde Basel 3 uyumlu katkı sermaye niteliği taşıyan ilk tahvil ihracına, 2.5 kattan daha fazla yaklaşık 800 milyon doları tutarında talep ÿgeldiği bildirildi.

Fibabankadan yapılan açıklamaya göre, 300 milyon ABD Doları tutarına kadar Basel 3 uyumlu katkı sermaye niteliği taşıyan 2027 vadeli tahvil ihracı içinÿCitigroup ve Standard Chartered Bankı yetkilendirdi ve ÿ25 Nisan 2017den itibaren İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde yatırımcı toplantıları gerçekleştirildi.

3 Mayıs 2017 tarihinde yapılan 300 milyon ABD Doları nominal değerde 10 yıl vadeli ve 5 yıl sonunda erken itfa opsiyonuna sahip Basel 3 uyumlu katkı sermaye niteliği taşıyan ilk tahvil ihracına uluslararası yatırımcılardan yaklaşık 800 milyon dolar tutarında rekor bir talep geldi.

Fibabanka Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü M. Özyeğin, konuyu değerlendirirken Fibabanka için bir ilk olan ve uluslararası piyasalarda yapılan bu ihracı büyük bir başarı ile tamamlandığını belirtti ve ekledi:

"İngiltere dahil olmak üzere Avrupa, Asya, Uzakdoğu ve Körfez ülkelerinden oluşan geniş bir coğrafyadan ihraç tutarının çok üzerinde gelen talep; uluslararası yatırımcıların Fibabankaya, Türk bankacılık sistemine ÿve Türkiyeye duyduğu güvenin çok önemli bir göstergesidir. Bu tahvil ihracı, Fibabankanın ÿsermaye yapısını daha da güçlendirerek bankanın büyümesine ve Türk ekonomisine verdiği desteği artırarak sürdürmesine olanak sağlayacaktır."

 

     EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı