ANTALYA HABERLERİ

Fibabanka Bireysel ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ergun:

AA / Gülsem Adam
14.01.2015 - 14:13Son Güncelleme :

- "Rusya'da yaşanan ekonomik krizin ardından turizmde sayısal değerlere baktığımızda yüzde 20'li seviyelerde bir kayıp olacağı gözükmektedir" - "Turizmcilerimizin alternatif pazar arayışlarına daha çok önem vermesi gerektiğini düşünüyorum"

AA / Gülsem Adam

ANTALYA (AA) - Fibabanka Bireysel ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Emre Ergun, Rusya'da yaşanan ekonomik krizin ardından Antalya'ya gelen Rus turist sayısında yüzde 20'ler seviyesinde düşüş öngördüklerini belirterek, "Bu bakımdan da turizmcilerimizin alternatif pazar arayışlarına daha çok önem vermesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Ergun, Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (YÖRSİAD) Antalya'daki bir otelde düzenlediği YÖRSİAD 2015 Faaliyet Yılı Ocak Ayı Toplantısı'na katıldı.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye ekonomisine etkileri hakkında bilgi veren Ergun, petrol ithalatçısı ülkelerin petroldeki düşüşle avantaj elde etmeye başladığını belirterek, "Bu da Türkiye'de enflasyonun aşağıya çekilmesi ve Merkez Bankası'nın faizlerini aşağıya çekmesi için elini güçlendirmiş oldu" dedi.

Rusya Federasyonu'nda rubledeki değer kaybının turizmi etkileyeceğini belirten Ergun, Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısında Rusya'nın 4,3 milyon kişi ve yüzde 12,5 pay ile Almanya'nın ardından ikinci sırada yer aldığına dikkati çekti.

Geçen yıl 11 ayda Türkiye'ye gelen Rus ziyaretçi sayısında yüzde 5'lik artış yaşandığına değinen Ergun, şöyle konuştu:

"Rusya'dan gelen turist sayısında kasım ayında ay bazında yüzde 18'lik bir azalma görüldü. Diğer yandan ruble devalüasyonunun önemli miktarı yaz aylarından sonra gerçekleştiği için esas etkinin 2015'de görülmesi olası. 1998'deki Rus krizinden sonraki yıllarda Rus ziyaretçi sayısında yarıdan fazla azalma olmuş. 1997'deki rakamın tekrar yakalanıp geçilmesi için beş yıl gerekmişti. Bu yıl aynı şiddette olmasa da ziyaretçi sayısında önemli azalma olması kuvvetle muhtemel."

- "Turizmciler alternatif pazarlara önem vermeli"

Geçmişte Ukrayna'da yaşanan 2008 krizini de hatırlatan Emre Ergun, bu krizi takip eden ilk yaz sezonunda Türkiye'ye gelen Ukrayna'dan gelen turist sayısında yüzde 21 düşüş olduğunu hatırlattı.

Bu düşüşün öncesindeki beş yılda ise yıllık artışın yüzde 20'nin üzerinde olduğuna değinen Ergun, "Bu bakımda halen Rusya'da yaşanan ekonomik krizin ardından turizmde sayısal değerlere baktığımızda yüzde 20'li seviyelerde bir kayıp olacağı gözükmektedir. Bu bakımdan da turizmcilerimizin alternatif pazar arayışlarına daha çok önem vermesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

YÖRSİAD Başkanı Semih Beken de yeni jenerasyon iş adamlarının işletmelerinde farklı birimler kurduğuna dikkati çekti. Bu birimlerden finans departmanının önemine işaret eden Beken, "Finans çok önemli. Mutlaka finansımızı çok iyi götürmemiz lazım" dedi.

Toplantının sonunda Beken, Emre Ergun'a teşekkür plaketi verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Fibabanka Bireysel ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ergun: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ocak 2015 tarihinde saat 14 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fibabanka Bireysel ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ergun: haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:11
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı