« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FIBA İstanbul'da toplanıyor

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) Yönetim Kurulu, yarın ve 13 Aralık Pazar günü İstanbul'da toplanacak.

İstanbul DHA
SON GÜNCELLEME

Çırağan Palace Kempinski Otel'de gerçekleştirilecek toplantılarda, Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası ve dünya basketboluyla ilgili önemli detaylar masaya yatırılacak.

FIBA Yönetim Kurulu'nun ana gündem maddelerini wildcard (özel katılım hakkı) verilecek takımlar, turnuvanın statüsü ve kura çekimi başlıkları oluşturuyor. FIBA'nın gerçekleştirdiği kıta şampiyonaları sonucunda şampiyonaya katılma hakkı elde edememiş ülkelere belirli kriterler göz önüne alınarak verilecek olan, ek kontenjan olarak adlandırılan wildcard'lar FIBA Merkez Yönetim Kurulu'nun kararıyla belirlenecek.

Wildcard Kriterleri

Davet alacak olan takımların öncelikle FIBA'nın kıta şampiyonalarına katılmış olmaları gerekirken, bir FIBA bölgesinde de en fazla 3 takıma wildcard verilebilecek. Bu öncelikli kriterlerin dışında ise wildcard verilecek olan ülkelerdeki basketbol sevgisi, basketbola olan ilgi ve federasyonun basketbol ile ilgili yaptığı çalışmalar da önemli rol oynuyor.

Wildcard alacak takımlar belirlendikten sonra wildcard alan takımlar da dahil olmak üzere tüm katılımcı takım temsilcileri İstanbul'a gelecek.

Kuralar Salı 11.30'da

2010 Dünya Şampiyonası'nın kura çekimi 15 Aralık Salı günü saat 11.30'da İstanbul Çırağan Palace Kempinski Otel'de gerçekleştirilecek. 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası kura çekiminin ardından, Türkiye Basketbol Federasyonu, takım temsilcilerine yönelik, maçlarını oynayacakları kentlere bir günlük gezi düzenleyecek.

Yerel Organizasyon Komitesi yetkililerinin eşlik edeceği takım temsilcileri, şampiyona öncesinde grup maçlarını oynayacakları şehirler İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri'yi ve salonlarını daha yakından görme fırsatını bulacak. Bu ziyaretlerde, salonlarla ilgili detay konular da karara bağlanacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler