Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

FIBA Hakem Semineri sona erdi

Gaziantep'te FIBA adayı hakemlerin katılımıyla düzenlenen FIBA Hakem Semineri bugün sona erdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
FIBA Avrupa tarafından düzenlenen ve Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası'nın FIBA takvimine dahil olması sonucu, her 2 yılda bir Türkiye'de gerçekleştirilmesi garanti altına alınan FIBA Hakem Semineri, bugün çalışmalarını tamamladı.

Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası kapsamında 5 Şubattan beri Gaziantep'te süren FIBA Hakem Kliniği, bugünkü kapanış konuşmasıyla son buldu. Geçtiğimiz yıl Albert Schweitzer Turnuvası kapsamında yapılan klinikte başarılı olan ve Türkiye'deki ikinci etaba gelmeye hak kazanan FIBA adayı hakemlerin yer aldığı kliniğe 26 farklı ülkeden 35 hakem katıldı.

Klinikte bulunan hakemler arasında Türk hakem Özlem Yalman da yer aldı. Hakemler geçtiğimiz sekiz gün boyunca FIBA Avrupa Sportif Koordinatörü Richard Stokes ve FIBA Avrupa Hakem Eğitmeni Alan Richardson'dan çeşitli eğitimler almış ve dün de kural ve İngilizce bilgisini ölçen sınavlardan geçmişlerdi.

Aynı zamanda Türk Telekom Turnuvası'nda oynanan maçları da yöneten hakemlerin, bu karşılaşmalar da sergiledikleri performanslar da eğitmenleri tarafından yakından izlendi. Önümüzdeki günlerde, performansları ve sınav sonuçları değerlendirilecek hakemlerden FIBA hakemi olmaya hak kazananların 3 hafta içinde açıklanması bekleniyor.

FIBA Avrupa Sportif Koordinatörü Richard Stokes, Türkiye Basketbol Federasyonuna, Türk Telekom'a ve TBF Sportif Faaliyetler Direktörü Emin Balcı'ya teşekkür etti.

Aday hakemleri, baskı altına alıp gerçek potansiyellerini görmeye fırsat verecek seviyede bir turnuva bulmanın zorluğuna değinen Stokes, Türk Telekom Turnuvası'nın bunun için biçilmiş kaftan olduğunu belirtti.

Bu arada, Gaziantep'te yapılan “Türk Telekom Uluslararası Yıldız Erkekler Basketbol Turnuvası” yarın oynanacak olan final maçı ile son bulacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz